HATAY'DA YEREL BASIN SEMİNERİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung'un (KAS) ortaklaşa düzenlediği ''Yerel Basın Semineri''nin 59'uncusu, Hatay'da başladı.
HATAY'DA YEREL BASIN SEMİNERİ
 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Narin Otel'de düzenlenen seminerin açılışında, basının, toplumun bilinçlenmesi ve bilgilendirilmesi, demokrasi standartlarının gelişmesi için çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
 
    
     İletişim teknolojisindeki gelişmelerle, küçük bir grubun sesinin büyük topluluklara ulaşabildiğini ifade eden Lekesiz, ''Basın, toplumun bilinçlenmesi ve bilgilendirilmesi için çok önemli. Büyük fedakarlıklarla gazetecilik mesleğini yapan insanlar halkla yönetim arasında bir köprü vazifesi görüyor. Bu yüzden haberciliğin doğru ve gereklerine göre yapılması lazım'' diye konuştu.
 

     TGC Başkanı Orhan Erinç de Türkiye'de önemli sorunların başında ifade özgürlüğünün yer aldığını kaydetti. Şu anda ülke genelinde gazeteciler için 5 bine yakın soruşturma ve 2 bin davanın açılmış olduğunu vurgulayan Erinç, ''70'e yakın gazeteci tutuklu. Ülkemizde en önemli sorunların başında ifade özgürlüğü geliyor. İnsan hakları ve ifade özgürlüğü gibi konuların el birliğiyle üstesinden gelinebilir. Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hataylı. Burada görev yapan gazeteciler, Ergin'i 'ifade özgürlüğü'nün daha sağlıklı noktalara gelmesi konusunda bilgilendirirse iyi olur'' dedi.
     Türkiye genelinde 25 bine yakın gazetecinin bulunduğunu, ancak bunların yaklaşık 10 bininin gazetecilik kurallarını kullanarak mesleğini yaptığını belirten Erinç, bu anlamda düzenlenen seminerin, bilgi alış verişi açısından çok faydalı olacağına inandıklarını söyledi.
 

     Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder konuşmasında, demokrasinin yerleşmesi, toplum tarafından kabul görmesi ve benimsenmesi açısından basının daha iyi noktalara gelmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.
     Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen de barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti olan Hatay'da gazetecilerin sorunlarını dile getirmenin etkili olması açısından çok önemli olduğunu söyledi.
     Yasal düzenlemeler yapılarak basın özgürlüğünün daha iyi noktalara getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Yetişen, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.
 

     Antakya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ise bir dilekçeyle gazete kurulabilmesinin demokrasiyle yönetilen bir ülkeye yakışmadığını vurguladı. Gazetecilik mesleğinin gerçek gazeteciler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Abdullahoğlu, insanların gazeteleri bir şantaj aracı olarak kullanmaması gerektiğini belirtti.
     Konuşmaların ardından, Hatay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mithat Kalaycıoğlu'nun oturum başkanlığını yaptığı, Milliyet Gazetesi Yazarı Nail Güreli'nin ''Medyada Ufuk Turu'', TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto'nun ''Çalışan Gazeteciler ve Sorunları'' ve Vatan Gazetesi Yazarı Mustafa Mutlu'nun da ''Gazetecilik ve Demokrasi'' konularında bilgi sundu.
     Seminere, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, yerel ve ulusal medyadan birçok gazeteci katıldı.
     Seminerlerin yarın da devam edeceği belirtildi.
HATAY'DA YEREL BASIN SEMİNERİ haberi 07 Temmuz 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  45970 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle