HATAY'DA YEREL BASIN SEMİNERİ

- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Vakfı'nın (KAS) ortaklaşa düzenlediği ''Yerel Basın Semineri''nin 59'uncusu, Hatay'da düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi.
HATAY'DA YEREL BASIN SEMİNERİ
TGC Başkanı Orhan Erinç, Narin Otel'de düzenlenen ''Yerel Basın Semineri''nin değerlendirme konuşmasında, gazetecinin her istediğini yazan kişi değil, belli kurallara bağlı olarak yapılan saygın bir meslek olduğunu söyledi.
     Teknolojik gelişmelerin paralelinde gazetecilik mesleği ilerleme olmasına karşın gerilemenin de bulunduğunu ifade eden Erinç, şöyle devam etti:
 

     ''Hatay'da 59'uncusunu düzenlediğimiz seminerde belli konularda uzmanlaşmış arkadaşlarımız, deneyimlerini aktarmaya çalıştı. Seminerde uzman değerlendirmelerin yanında sorulan sorular da konulara derinlik kazandırıldı. Ortaya çıkan tabloda en önemli sorunun ifade özgürlüğü olarak önümüze çıktığını görüyoruz. Fakat unutulmamalıdır ki gazetecilik her istediğini yazmak değil, belli kurallara göre yapılan bir meslektir. İfade özgürlüğü önündeki en önemli sorun Terörle Mücadele ve Ceza Yasası, gazeteci yazdığı yazılardan dolayı doğrudan mahkumiyetle karşı karşıya kalabiliyor. Suç olduğu iddia edilen bazı konular gazetecilik faaliyetleri içinde yer alan unsurları içeriyor. İfade özgürlüğünün yasalarda yapılacak küçük değişikliklerle önüne geçilebilir.
 

     İfade özgürlüğünün önündeki bir başka engelin de ''devlet sırrı'' konusunun açığa kavuşturulmamasının olduğunu belirten Erinç, ''Gazetecilerin yazdığı bir haberde geçen bilgi, devlet sırrı kabul edilip soruşturma başlatılabiliyor. İlgili kurumların devlet sırrı tanımını yapıp gazetecilerin önünü açması gerekiyor'' diye konuştu.
     Hukuken ve fiilen gazetecilik yapanların sayısının düşük olduğunu kaydeden Erinç, gazetecilerin kimlik ve kişilik sorunun çözümü konusunda ciddi adımlar atılması gerektiğini ifade etti.
     Değerlendirme konuşmasının ardından seminerde görev alan ve sunum yapan katılımcılara teşekkür paketi verilirken, kursiyerlere de katılım belgesi veridi.
HATAY'DA YEREL BASIN SEMİNERİ haberi 09 Temmuz 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  72095 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle