Hatay'daki çadır kentlerde kış hazırlıkları

Zeminine halıfleks döşenen çadırların, yağıştan korumak için üzerlerine de brandalar serildi -Kışlık giyecek, battaniye ve elektrikli soba dağıtılmaya başlandı
Hatay'daki çadır kentlerde kış hazırlıkları
Yaşanan olaylar nedeniyle ülkelerini terk ederek geldikleri Türkiye'de Kızılay tarafından Hatay'ın Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerine kurulan çadır kentlere yerleştirilen Suriyeliler için kış hazırlıklarının tamamlandığı bildirildi.
     AA muhabirinin yetkililerden aldığı bilgiye göre, Suriyelilerin kaldığı çadır kentlerde, yaklaşan kış mevsimi öncesinde yağış ve soğuk havaya karşı Kaymakamlıklar ve Kızılay ekipleri tarafından bir dizi önlemler alındı.
     Yayladağı ilçesindeki çadırların zeminlerine 12 metrekarelik bin adet halıfleks serildi. Yağışlara karşı çadırların da üzerlerine brandalar serildiği gözlemlenirken, çamur ve yağmur suyuna karşı kanallar açılarak önlemler alındığı öğrenildi.

     Kış hazırlıkları kapsamında, tüm çadırlara elektrik tesisatı çekilirken, elektrikli sobaların da çadırlara dağıtımına başlandı. İlk etapta çocuklara kışlık giyecek yardımı yapan yetkililer, yetişkinler için de giysi dağıtımına önümüzdeki günlerde başlanacağını kaydetti. Suriyelilere soğuktan korunmaları için kışlık battaniyeler de verildi.
     Soğuk hava ve zaman zaman yağış nedeniyle sessizliğin hakim olduğu çadır kentlerde, Suriyelilerin mecbur kalmadıkça çadırlarından çıkmadığı gözleniyor.