HATAYDAKİ DEĞERLER VE TURİZM SEKTÖRÜ

Dünyadaki Ülkelerin  çoğu Turizm alanında birbirleriyle yarışa girer ve her yıl Turist sayısını yükseltmek , Döviz rezervlerini artırmak için  Ülkeler  tanıtımlarına ağırlık verirler.
HATAYDAKİ DEĞERLER VE TURİZM SEKTÖRÜ
Çünkü Turizm bir ülkenin bacasız fabrikasıdır.  Hatay ilimizde bu yoldan hareket ederek şehrimizin Turizmde gelişmesi için yenilikler yapmaya başladı. Bunların başında Hatay iline çok modern ve Ülkemizin yüz akı olacak bir Müze yapılmasına karar verildi. Bu müzenin yapılmasında Devletimizin verdiği destek taktire şayandır. Hatay valisi Mehmet Celalettin Lekesiz aldığı bu desteği hayata geçirmek için gecesini gündüzüne katarak, Çok büyük sıkıntı çekerek bu müzenin yapılmasına öncülük etti ve yüzde seksenini tamamladı, açılmayı bekliyor. Tabi Hatay ili sadece  bir müzeyle kalamazdı.Bu memlekete  birden fazla müze lazım. Hatay ilimizde yetişen ve günümüzde kullanılan  çeşitli bitkilerden oluşan bitkileri teşhir etmek için Bitki aroma müzesi açıldı. Ayrıca Hatay ilimizin yetiştirdiği seçkin kişi olan Cemil Meriç  Müzesi Reyhanlı ilçemizde açıldı. Ayrıca Milli mücadelenin başlatıldığı yer olan Dörtyol ilçemizde İlk kurşun müzesi açıldı. Osmanlının Mirası olan ve  yıllardır kaderine terk edilmiş  Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin restorasyonunu yaptırılarak halkın hizmetine açıldı. Hıristiyanların ilk hac yeri olan Saint Pierre kilisenin restorasyonu yapıldı ve açılmayı bekliyor. Tarihi ve mükemmel manzarası olan fakat bakımsızlıktan kötü durumda olan sn Simon Manastırının çevre düzenlemesi ve restorasyonu yapılarak hizmete açıldı. Ülkemizin ve şehrimizin gururu , iftiharı olan  Antakya Medeniyetler korosuna eski Antakya evi satın alınarak koronun çalışmasına katkı sağladı. Hatay ilinde el sanatçıların gelişmesi ve kadınlarımız  iş sahibi olması için  eski Antakya evi satın alınarak kadınlarımıza (Kadim) kadın istihdam merkezi açıldı. Bu müzeleri ve eserleri  Hatay ilimize kazandıran, yaptığı hizmetle  Hataylılara eser bırakan  sayın Mehmet Celalettin Lekesize teşekkürlerimizi sunarız.
 
 İşte bu eserleri korumak,kollamak ve faaliyete girmesini sağlamak Hatay halkına düşmektedir. Turizm sektörü yoğun şekilde çalışıp Hatay iline Turist getirmek için çaba göstermelidir. Tabi bunları yaparken el birliğiyle hareket edilmelidir. Hatay ilimizin kalkınmasında en büyük rolü üstlenen sektörlerden birisi  hiç şüphesiz Turizm sektörüdür. Çünkü bir  Ülkenin yada şehrin gelişmesi üç T'ye bağlı 1.Teknoloji 2.Tarım 3.Turizm bunlar olmazsa olmazdır. İşte bizi ilgilendiren konu ve mesleğimiz gereği olan Turizmdir. Turizmi istediğimiz seviyeye getireceksek öncelikle Tarihi yerlerin açık olmasını sağlamalıyız. Müzesi ve Sen Piyeri kapalı bir  ilin  Turist kaybı yüksek olur.Zararı da sadece Turizm sektörü değil esnafımızda bundan zarar görür. Dünyanın hiç bir yerinde yüzde yüz tamamlanıp  açılan müzeyi bulamazsınız. Bizim müzemiz şu an yüzde sekseni bitmiş durumda ve ziyaretçilere açılacak duruma gelmiştir. Yetkililerden en büyük ricamız Müzemizin ve Sen Piyer kilisesinin açılması ve sektörünün yüzünün güldürülmesidir. Zaten  2014 yılı Hataylı Turizmciler açısından iyi bir sezon geçmedi. Amacımız artık  Önümüze bakıp 2015 yılına güzel bir hedef koyarak ve Fuarlarda ilimizi en iyi şekilde tanıtarak Müzemizin ve  Sen piyer kilisenin açık olduğunu söylemeyi bilmeliyiz. İlimize gelen yabancı Turistlerin en çok ziyaret ettikleri  yerlerin başında Müze ve Sen Piyer gelir.  Türkiye de bulunan ve Ülkemize Turist getiren seyahat acenteleri sezona girmeden programlarını yapıp gezdirecekleri yerleri turistlere söylerler. Bu dostlarımız bizleri durmadan arayıp Müze ve Sen piyer  hakkında bilgi istemektedirler, bizlerde  açılması için girişimlerde bulunduğumuzu ve açılması durumunda kendilerini bilgilendireceğimizi söylemekteyiz. Hatay ilinde bulunan Turizm  Sektörümüz 2015 yılında kayıp yaşamaması için ve acenteler programlarını, rotalarını değiştirmemesi için  bu iki mekanın ne zaman açılacağı net şekilde açıklanılmalıdır. Aksi taktirde 2014 yılında kaybetmiş olduğumuz Turistleri 2015 yılında da kaybetmiş olacağız. Saygılarımla,

Sabahattin NACİOĞLU

Hatay Turizm Derneği Başkanı