Hatay'daki deprem riski araştırması

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Yer Bilimleri ve Mühendisliği Araştırma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, bundan sonraki depremlerin, ya Kuzey Anadolu fayı üzerinden batıya doğru ilerlemesini veya Doğu Anadolu fayı üzerinde oluşmasını beklediğini söyledi.
Hatay'daki deprem riski araştırması
  Prof. Dr. Ecevitoğlu, AA muhabirine, bazı akademisyen ve deprem uzmanlarının Hatay'da deprem olma riskinin bulunduğu yönündeki açıklamalarını desteklediğini ifade etti.
     Sırasıyla meydana gelen Erzincan, Van ve Hakkari depremleri için ''birbirinden bağımsız depremlerdir'' demenin yanlış olacağını ifade eden Prof. Dr. Ecevitoğlu, bu depremlerin birbirleriyle ilişkili olduğunu ancak bu depremlerin oluş sıralarının kendisine ters geldiği vurguladı.
     Prof. Dr. Ecevitoğlu, bu depremlerin asıl nedenin, giderek açılan Kızıl Deniz'in etkisi altında, saatin ters yönünde dönerek Doğu Anadolu'dan Türkiye'nin altına giren Arap levhası olduğu belirterek, şöyle konuştu:
     ''Mantıken, sırasıyla, Arap levhasının etkilediği alanların, önce Hakkari, daha sonra Van ve en son da Erzincan olmasını beklerdim. Fakat bunun tersi oluştu. Yani önce 22 Eylül'de Erzincan'da, daha sonra 23 Ekim'de Van'da, en son da 27 Ekim'de Hakkari'de deprem oldu. Bundan sonraki depremlerin, ya Kuzey Anadolu fayı üzerinden batıya doğru ilerlemesini ya da Doğu Anadolu fayı üzerinde oluşmasını bekliyorum. Doğu Anadolu fayı, Ölüdeniz fayına bağlandığı için Hatay açısından risk oluşturabilir. Bu bakımdan Hatay'ın ve yakın illerin oluşması muhtemel bu deprem için hazırlıklı olması gerekir.''

     
     -''Çevre ve Şehircilik Bakanlığının afet çalışmaları önemli''-
    
     AÜ Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alper Çabuk da Hatay bölgesinin depreme hazırlık yapması gerektiğini, bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının olası depreme karşı kentsel dönüşüm öncelikli iller arasında bu şehre öncelik tanıması gerektiğini kaydetti.
     Türkiye'de depremlerle ilgili çok fazla çalışma yapılmasına karşın, bunların çoğu kez parçasal yaklaşımları nedeniyle yaşama geçemediği vurgulayan Prof. Dr.Çabuk, şunları söyledi:
     ''ülkemizde yapılacak çalışmaların zemin ve yapı ilişkisini bir arada değerlendiren ve zemin-yapı ilişkisi bağlamında riskli alanların kentsel dönüşümü, önceliklerini ortaya koyacak nitelikte yürütülmesi gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılması planlanan afet zararlarının önlenmesi ve azaltılması amaçlı kentsel dönüşüm çalışmaları bu açıdan son derece önemlidir.''
     Öte yandan afet zararlarının önlenmesi ve azaltılması amacıyla bilimsel çalışmalar yapan AÜ Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü, Hatay'ın merkez Antakya ilçe Belediyesiyle yapılan işbirliği kapsamında, buradaki afet zararlarının önlenmesi ve azaltılması amacıyla yürütülecek çalışmaların koordinesini üstlenmişti.