Hatay'daki sağanakta Çiftçilerin zararının tespit çalışması

 Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, tarım arazilerindeki su taşkınları nedeniyle çiftçilerin zararının tespiti için de ilgili vali yardımcısı başkanlığında bir komisyon kurulacağını belirterek, ''Kentte etkili olan sağanağın ardından su baskını yaşanan bölgeleri sürekli gözetim altında tutuyoruz'' dedi.
Hatay'daki sağanakta Çiftçilerin zararının tespit çalışması
 Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte 4 gün önce etkisini gösteren yağışın ardından Asi Nehri'nin taşması sonucu çok sayıda tarım arazisinin su altında kaldığını anımsatarak, sağanağın, su baskınlarına neden olabileceği konusunda tüm çiftçileri uyardıklarını söyledi.
     Erken uyarmalarına rağmen Asi Nehri kıyısındaki birçok bölgede su baskını yaşandığını anlatan Zabun, şunları kaydetti:
     ''Sağanağın ardından tarım arazilerinin su altında kaldığı yönünde çok sayıda ihbar aldık. Fakat ekili alanların zarar görüp görmediğini belirlemek için suların çekilmesini beklememiz gerekiyor. Çiftçilerin zararının tespiti için de ilgili vali yardımcımız başkanlığında bir komisyon kurulacak. Su baskınlarının ardından bölgeyi devamlı gözetim altında tutuyoruz. Ayrıca Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar ile hangi ürünlerin risk altında olduğu belirlendi ve bu karar kapsamında her çiftçinin ürünlerini her türlü afete karşı sigortalatması gerekiyor. Ürün sigortası yaptıran çiftçilerin tüm ürünleri, teminat altına alınmış durumda. Sular çekildikten ve gerekli tespitler yapıldıktan sonra ilgili komisyon konuyla ilgili karar verecek.''
     Taşkından zarar gören çiftçilerden Mehmet Söker, devlet tarafından verilen 10 dönümlük arazi üzerinde çiftçilik yaparak ailesinin geçimini sağladığını belirterek, taşkın sonucu lahana ekili tarım arazisinin su altında kaldığını söyledi.
     Varışlı köyüne bağlı Marruş Mahallesi'nde bulunan 11 ev ile çok sayıda ahırın da sel sularından zarar gördüğünü vurgulayan Söker, hem tarım arazileri hem de ev ve ahırlarında meydana gelen zararın yöredeki çiftçileri zor durumda bıraktığını ifade etti.
     Söker, zararlarının karşılanması için devletten destek isteyerek, ''Bu Allah'tan gelen bir afet. Su bir anda yükselince bu bölgedeki arazilerimiz su altında kaldı. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yetkililerden yardım bekliyoruz'' diye konuştu.
     Evi su altında kalan Mahmut Öz de evdeki eşyaların kullanılamaz hale geldiğini bildirerek, ahırda bulunan 2 buzağının da telef olduğunu dile getirdi.
     Kentte, hafta sonundan itibaren etkisini gösteren ve aralıklarla devam eden sağanak, Asi Nehri'nin bazı bölgelerinde taşkına neden olmuş, özellikle Amik Ovası'nda yaşanan taşkın nedeniyle binlerce dönümlük tarım arazisi ile Reyhanlı ilçesine bağlı Varışlı köyündeki bazı ev ve ahırlar su altında kalmıştı.