Hatay'daki tarihi çınar ağaçları korunacak

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte bölünmüş yol çalışması yapılacak güzergahta bulunan tarihi çınar ağaçlarının korunacağını bildirdi.
Hatay'daki tarihi çınar ağaçları korunacak
 Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Lekesiz'in, Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi'den, bölünmüş yol çalışmalarının yapılacağı güzergahta bulunan tarihi çınar ağaçlarının korunmasına yönelik bilgi aldığı belirtildi.
     Lekesiz, Reyhanlı-Cilvegözü, Reyhanlı-Kırıkhan karayolları ile Kırıkhan ilçe girişinde ortalama 85 yıllık ömre sahip 242 çınar ağacı bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

     ''Bölünmüş yol projesi, ağaçlara zarar gelmeyecek şekilde özel özen gösterilerek çizildi. Tarihi ve kültürel değer taşıyan bu ağaçların tedavisi, bakımı, rehabilitasyonu ve restorasyonu yapılarak doğal ömürlerinin uzamasına katkı sağlanacak. Tarihin sembolü çınar ağaçları tarih olmayacak.''
     Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi ise yapılacak çalışmalarla ağaçların doğal ömrünün 30 yıl uzatılmasının sağlanacağını bildirdi.