Hatay'daki yağışlar barajları doldurdu.

Hatay'da, etkili olan yağışların ardından barajların doluluk oranı yüzde 50 ile 70 oranında arttı.
Hatay'daki yağışlar barajları doldurdu.
 Devlet Su İşleri (DSİ) 63. Şube Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kentte ocak ayından itibaren başlayan ve son haftalarda etkisini artıran aşırı yağış, binlerce dönümlük tarım arazisinin su altında kalmasına neden olurken, barajlardaki su miktarını da artırdı.
     Kentte bulunan ve maksimum hacmi 200 milyon metreküp olan sulama ve taşkın önleme amaçlı Tahtaköprü Barajı'ndaki doluluk oranı yüzde 70'lik artışla 142 milyon 950 bin metreküpe ulaştı.
     Sulama amaçlı kullanılan ve maksimum hacmi 60 milyon metreküp olan Yarseli Barajı'ndaki su miktarı da son yağışlarla birlikte yüzde 50 artarak 32 milyon 876 bin metreküp oldu.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ise kentte etkili olan yağış sonucu su altında kalan Amik Ovası'nda, suların çekilmemesi ve yağışların devam etmesi nedeniyle hasar tespit çalışmalarının yapılamadığını kaydetti.
     Ovada yaklaşık 150 bin dönüm alanın su altında kaldığının tahmin edildiğini anlatan yetkililer, bu alanın 100 bin dönümünde buğday ekili olduğunu, suların çekilmemesi durumunda ürünlerin büyük çoğunluğunun yüzde 10 ile 60 oranında zarar göreceğini söyledi.
     Hatay Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada da, kentte bugün ve yarın karla karışık yağış beklendiği bildirilerek, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım çarpması gibi olaylara karşı duyarlı olmaları gerektiği belirtildi.