HATAY'DAN SURİYE'YE BİSİKLETLE BARIŞ VE DOSTLUK TURU

HATAY'DAN SURİYE'YE BİSİKLETLE ''BARIŞ VE DOSTLUK'' TURU -HATAY SURİYE DOSTLUK DERNEĞİ BAŞKANI SÖNMEZ: ''SURİYE'NİN İSTİKRARI TÜRKİYE'NİN İSTİKRARI DEMEKTİR. BU NEDENLE ORADA BARIŞ VE DOSTLUĞUN OLMASI ÖNEMLİ''
HATAY'DAN SURİYE'YE BİSİKLETLE BARIŞ VE DOSTLUK TURU
Hatay'dan bir grup, Ortadoğu'da ''barış ve dostluğa'' dikkat çekmek amacıyla bisikletle Suriye'nin Halep kentine hareket etti.
     Hatay Suriye Dostluk Derneği Başkanı Mahmut Sönmez, Suriye'ye hareketi öncesi Antakya Belediye binası önünde yaptığı açıklamada, Suriye Türkiye Dostluk Derneği ve Suriye Gençlik Birliği'nin davetlisi olarak bisiklet turunu düzenlediklerini söyledi.
     Daha önce dernek organizasyonuyla bu etkinliği yapmak istediklerini anımsatan Sönmez, ancak dernek üyelerinin bazılarının pasaportu olmadığı için Hatay Valiliğinden gerekli izinleri alamadıklarını ve bu nedenle etkinliği bireysel olarak gerçekleştirdiklerini kaydetti.

     Bisiklet turuna katılan herkesin kendi sorumluluğunda etkinliğe katıldığını vurgulayan Sönmez, ''Bireysel olarak tura katılan 8 bisikletlimizle birlikte Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilveözü Sınır Kapısı'nda Suriye Türkiye Dostluk Derneği ve Suriye Gençlik Birliği üyeleriyle buluşacağız. Daha sonra onlarla birlikte 120 kilometrelik uzaklıktaki Halep'e gideceğiz. Bir gün Halep'te kaldıktan sonra geri döneceğiz. Amacımız, Ortadoğu'da barış ve dostluğa dikkat çekmek. Suriye'nin istikrarı Türkiye'nin istikrarı demektir. Bu nedenle orada barış ve dostluğun olması önemli. Suriye bizim için Ortadoğu'ya açılan çok önemli bir ekonomik kapı'' diye konuştu.
     Sönmez, etkinlikle ilgili herhangi bir endişelerinin bulunmadığını, yıllardan bu yana Halep'e gittiğini ve herhangi bir sorunla karşılaşmadığını vurguladı.
     Sönmez, turla ilgili İl Emniyet Müdürlüğünün gerekli tedbirleri aldığını da kaydetti.
     Daha sonra Sönmez ve beraberindeki bisikletli 8 kişi, Suriye'nin Halep kentine gitmek üzere hareket etti.