HATAY'IN ANATAVANA KATILMASININ 72. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

HATAY'IN ANATAVANA KATILMASININ 72. YIL DÖNÜMÜ -AFGANİSTAN'DAKİ İÇ SAVAŞ NEDENİYLE 1982'DE TÜRKİYE'YE GÖÇ EDEN ÖZBEK KÖKENLİ VATANDAŞLARIN YAŞADIĞI OVAKENT BELDE BELEDİYESİ TARAFINDAN ABA GÜREŞÇİLERİNE KATILAN TÜRK VE YABANCI SPORCULARA YEMEK VERDİ
HATAY'IN ANATAVANA KATILMASININ 72. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
Hatay'ın Anavatana katılışının 72. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Antakya Belediyesinin sponsorluğunda düzenlenen ''Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonası''na katılan sporculara Afganistan'daki iç savaş nedeniyle 1982'de Türkiye'ye göç eden Özbek kökenli vatandaşların yaşadığı Ovakent belde belediyesi tarafından yemek verildi.
     Ovakent Belediyesi Düğün Salonu'nda düzenlenen yemekte konuşan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ortak akıl ve işbirliğiyle turnuvayı bu noktaya getirdiklerini söyledi.
 

     Turnuvanın tertiplenmesinde en büyük emeğin Aba Güreşleri Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek'in olduğunu belirten Savaş, bu sporu tüm dünyaya tanıtmak için çalışmaların devam edeceğini ifade etti.
     Öztek ise Türklerin ata sporu olan güreşlerini daha da geliştirmek için dört elle çalıştıklarını, aba güreşi heyecanı ile kalbi çarpan deneyimli bir ekibin var olduğunu kaydetti. 
 
Turnuvaya 7 ülkenin katıldığını belirten Öztek, ileri ki yıllarda bütün Türki Cumhuriyetlerin ve daha bir çok ülkenin katılacağı kapsamlı bir turnuva düzenleyeceklerini ileri sürdü.
     Almanya Aalen Belediye Başkanı Martin Gerlach de, ''Geçen yıl meslektaşım Savaş ile güreşte yenişememiştik. Ödülünü şimdi verdiğiniz için teşekkür ederim'' diyerek burada olmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek bütün sporculara başarılar diledi.
 

     Burada unutamayacağı günler yaşadığını belirten Gerlach, bu akşam düzenlenecek güreşleri büyük bir keyifle izleyeceğini söyledi.
     Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ise böyle önemli bir turnuvanın sporcularını misafir etmekten dolayı mutlu olduğunu, ata sporu olan aba güreşine hizmet etmekten dolayı gurur duyduğunu ifade etti.
     Konuşmaların ardından sporculara yöresel ''Özbek Plavı'' ikram edildi.
     Etkinliğe 7 ülkenin güreşçilerinin yanı sıra eski Olimpiyat Madalyalı sporcu Ayhan Taşkın, Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Muzaffer Ilıcak ve belde halkı katıldı.