HATAY’IN ANAVATANA KATILIŞININ 74.YILDÖNÜMÜ

Hatay’ın Anavatana katılışının 74.yıldönümü münasebetiyle her yıl geleneksel olarak düzenlenen Antakya Festivali’nin bu yıl 29.su düzenleniyor.

HATAY’IN ANAVATANA KATILIŞININ 74.YILDÖNÜMÜ
Antakya Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kültürel, sanatsal, sportif ve yöresel birbirinden farklı etkinlikleri Hatay halkı ile buluşturacak. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş tüm hemşehrilerini 21-23 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 29.Antakya Festivali etkinliklerine davet etti. Başkan Savaş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu yıl 21-22-23 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 29. Antakya Festivali’nin kültürel ve sportik etkinlik ağırlıklı olduğunu, konser ve eğlence programlarına şehitlerimize, ailelerine ve Hatay halkına duyulan saygı çerçevesinde bu yıl yer verilmeyeceğini belirtti. Savaş, konser ve eğlence programı içermeyen festival etkinliklerinde bu yıl iftarda buluşma, konferans, sünnet şöleni, sergi, künefe şöleni, yüzme yarışları, futbol turnuvası, Hatay Talasemi Derneği sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi ziyareti ve Hatay’ın Anavatana katılışının 74.yıldönümü resmi törenlerinin yer alacağını belirtti. Etkinlikler, 21 Temmuz Pazar günü Antakya Belediyesi Semt Pazarı Kompleksinde iftar yemeği ile başlayacak.
 
 Aynı gün Antakya Nazım Koka Sahasında saat 22.30’da Erhan Aksay-Osman Çalgın Futbol turnuvası 3.lük maçı oynanacak. 22 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’te Prime Mall Avm’de Hatay Resim Sergisi, saat 15.00- 18.00 saatleri arasında Antakya Yüzme Havuzu’nda Yüzme Yarışmaları, aynı gün saat 17.00’de Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi kapsamında ‘Hatay Talesemi ve Orak Hücre Anemisi Hastalıklarıyla Mücadele Derneği (HATODER) ziyareti, saat 21.00’de Atatürk Caddesi’nde 74. Yılda 74 metre ‘Künefe Şöleni’ etkinlikleri gerçekleşirken, saat 22.30’da ise Nazım Koka Sahasında Erhan Aksay- Osman Çalgın Futbol turnuvası final maçı oynanacak.Hatay’ın Anavatana katılışının 74.yıldönümü resmi törenlerinin yer alacağı 23 Temmuz 2013 Salı günü program saat 09.00’da Atatürk Anıtı’na Çelenk sunma töreni ile başlayacak. Program 09.30’da Antakya Şehitliği Ziyareti, saat 10.00’da Hatay Kültür Merkezinde araştırmacı-yazar Mehmet Tekin’in ‘Hatay Devleti’ adlı konferansı, saat 16.00’da Antakya Belediyesi Semt Pazarı Kompleksi’nde ‘Sünnet Şöleni’ ile devam edecek. 74.Yıl kutlamaları ve 29.Antakya Festivali programı saat 18.00’de Şenköy Beldesi’nde Merhume Ayşe Fıtnat Hanım’ın Mezarına yapılacak ziyaretle son bulacak.