Hatay’ın Anavatan’a Katılışının 76.Yılı Törenlerle Kutlandı.

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:arial; font-size:13.3333330154419px">Hatay&rsquo;ın Anavatan&rsquo;a katılışının 76. Yılı etkinlikleri t&ouml;renlerle kutlandı.</span>
Hatay’ın Anavatan’a Katılışının 76.Yılı Törenlerle Kutlandı.
Çelenk sunma törenine, Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca’nın yanı sıra Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez,  Vali Yardımcılarından Fahrettin Göncü, Bilal Bozdemir, Fehmi Sinan Niyazi,  Mahmut Hersanlıoğlu,  Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb.   Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,  Kardeş Kent Aalen Belediye Başkanlığı Alman Heyeti, kurum müdürleri, askeri erkân, gazilerimiz ile çok sayıda vatandaş katıldı.23 Temmuz 2015 Perşembe günü gerçekleşen kutlamalar; saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.Saat 09.30’da Antakya Şehitliği'nde devam eden tören ise, çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, deftere şunları yazdı:"Aziz Şehitlerimiz,Bağımsızlık yolunda birlik ve beraberliğin tüm ordulardan daha güçlü olduğunu gösteren Hatay’ın Anavatan’a katılışı, “Hatay benim şahsi meselemdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı meşalenin karşılık bulduğunun göstergesidir.Büyük bir sadakatle vatanına bağlı olan Hatay halkı, her inanç ve kültürden müteşekkil 40 vekili ile 76 yıl önce kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini kırmıştır.
Milli Mücadele’nin ilk kurşununu atarak, işgale en büyük cevabı veren Hataylılar, 40 milletvekilinin oybirliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı, bağımsız bir devlet olmaya tercih etmişlerdir. Bu büyük sadakat ve mücadele azmi ile dünyaya örnek olan Hatay, bugün de birlik ve beraberlik konusunda aynı güçlü iradeyi muhafaza etmektedir.Bağımsızlığını canından aziz bilen bir milletin evlatları olarak, bu kutsal mirasa en güçlü şekilde sahip çıkmak ve ebediyete kadar yaşatmak, milletimize ve siz aziz şehitlerimize karşı asli borcumuzdur.Bu vesile ile Hatay’ın Anavatan’a katılışının 76. yıldönümünü yürekten kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını bu topraklar için feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.Ruhunuz şad olsun.” Vali Topaca ve beraberindekiler daha sonra Şehitliği gezerek karanfil bıraktılar.