Hatay’ın birlik ve beraberliğini hiçbir güç bozamaz

AKP Hatay İl Başkanı İsmail Kimyeci ve yönetim kurulu üyeleri dün Antakya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Kimyeci’nin AGC ziyaretine İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, AKP il yöneticileri, bazı belediye meclis üyesi ve kadın kolları yöneticileri katıldı.
Hatay’ın birlik ve beraberliğini hiçbir güç bozamaz

AKP İl Başkanı İsmail Kimyeci, AGC ziyaretinde Cemiyet Başkanı Abdullahoğlu’na, yönetim kurulu üyelerine ve yerel basın çalışanlarına kabul ettikleri için teşekkür ederek, “Güçlü Hatay ve güçlü Türkiye için sizlerin yaptığı katkıları takdirle karşılıyoruz. Sizlerin düşünce, teklif ve görüşlerinizi önemsiyor, dikkate alıyor ve takip ediyoruz. Düşünce ve görüşlerinizden en üst düzeyde faydalanmaya çalışıyoruz. Bizler Hatay’ın sorunları ve sıkıntılarını Hükümet nezdinde çözümü için Milletvekilleriyle, bakanımızla, yerel yöneticilerimizle beraber Meclise taşıyoruz ve çözümü için çaba harcıyoruz. Yerel basın çalışanlarının sıkıntılarını biliyoruz, onlar özverili çalışıyorlar, bunları iyi biliyoruz. Bakanımızla beraber güçlü bir yerel basının oluşması ve sorunlarının çözülmesi için her zaman çaba harcadık. Sizler hizmetlerin vatandaşa ulaşması için bir köprü oluşturuyorsunuz” dedi

Kimyeci, konuşmasında ayrıca, Farklılıkları zenginlik olarak gördüklerini de belirterek, “Birlik beraberlik içinde olursak güçlü Türkiye’nin oluşması için katkı sağlarız. Üreten ayakları üzerinde duran bir Türkiye için bu çok önemli. Bizler et ve tırnak gibiyiz, birlik beraberlik içerisinde hareket edersek yerelde Hatay genelde Türkiye daha da güçlü olur. Bizler bunu sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hiç bir güç Hatay’daki birlik ve beraberliği bozamaz buna izin vermeyiz.” şeklinde konuştu

Sorulan bir soru üzerine Suriye ile yaşanan sürecide değerlendiren İsmail Kimyeci, “ Suriye krizi dünya genelindeki güçlerin mücadelesi nedeniyle ortaya çıkan bir süreç. Hiçbir ülkeyle kötü ilişkileri tasvip etmiyoruz. Ak Parti iktidarında Suriye Arap Cumhuriyeti ile ilişkiler üst düzeye taşındı ve kardeşlik ilişkileri yaşandı. Irak’taki savaş sonrası Suriye’nin de savaş içerisine çekilme süreci yaşandı. Yer altı ve yerüstü zenginlikler nedeniyle belli bir süreç yaşandı. Türkiye tarafından insan odaklı, evrensel değerlere saygılı bağımsız, esnek bir dış politika uygulanıyor. Karşılıklı sözler verildi ve malum sürece gelindi. Suriye’deki birliği ve beraberliği sağlayacak, geçici hükümet kurularak, demokratik bir süreçle seçime gidilse halk hangi partiye destek veriyorsa, bizler o sonuca saygı duyacağımızı deklare ettik. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm komşularıyla birlik beraberlik içerisinde Bizler Hatay gibi önemli bir coğrafyada yaşıyoruz. Bulunduğumuz coğrafyada barışın ve huzurun sağlanması için çalışıyoruz. Suriye’deki süreçten Türkiye’nin birçok vilayeti gibi Hatay’da etkilendi. Hatay gerçek dışı söylemlerle gerildi. Vatandaşların sağduyusu ile biraz tansiyon düştü. Suriye’de huzur ve güven oluşunca kaybettiklerimizi geri kazanacağız” ifadelerine yer verdi.

Gazeteciler Cemiyetinde Hatay’ın Büyükşehir meselesini de gündeme getiren gazetecilere açıklama yapan İsmail Kimyeci, “ Hatay’ın Büyükşehir olmasını önemsiyoruz. Büyükşehir meselesi İç işleri bakanlığının devletin kurumsal yapısı içerisinde coğrafi sınırları dikkate alınarak ele alındı. Hatay’ın ilçelerine 2 yeni ilçe eklenmesi görüşü belirtildi. Hizmetlerin aksamadan daha hızlı ulaştırılması için coğrafi şartlar göz önüne alındı. Kesinlikle belli bir ön yargı, olumsuz bakış yok. Tüm yönetimler seçimle oluşturulacak. Kolektif bir bakışla ilçe belediyeler ve Büyükşehir belediyesi yönetilecektir. Konu şuanda iç işleri komisyonunda değerlendirilecek” görüşlerine yer verdi.

Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu’da yaptığı konuşmada, Suriye’deki kriz ve kaos ortamının Hatay Esnafını çok olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “ Hatay esnafı sıkıntı içerisinde. Böyle bir süreçte esnafa destek olunması gerekir. Oysa bunun tersi yapılıyor. Esnaf vergi ve SSK ödeyemiyor. Bu dönem destek olunması gerekirken ne hikmetse denetimler arttırılıyor. Esnafa vergi ve SSK ötelemesi desteği sağlanmalı” dedi.

Abdullahoğlu ayrıca AKP İktidarı ile 1961 yılından bu yana gazetecilere verilen yıpranma payı hakkı geri alındığına dikkat çekerek. ‘ Bu hakkın geri verilmesini istiyoruz. Ancak bu hükümet döneminde Bakan Sadullah Ergin’in desteği ile elimizden alınmak istenen ilanları yüzde 40 zayiatla kurtardık. Bu desteği de unutmuyoruz ve takdirle karşılıyoruz. Yerel basının sorunları çok ve İktidarda olan parti sizsiniz ve sorunlarımızın çözülmesini ve yerel basının desteklenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.