HATAY'IN GELECEĞE DÖNÜK ULAŞIM İHTİYACI MASAYA YATIRILDI

Valiliğin gerçekleştirdiği ve kentin 2023 yılına kadar ulaşım ihtiyaçlarının planlanması konulu toplantı, İl Özel İdare Binası Toplantı Salonu'nda yapıldı.
HATAY'IN GELECEĞE DÖNÜK ULAŞIM İHTİYACI MASAYA YATIRILDI
 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz toplantıda yaptığı konuşmada, 2023 yılına kadar il genelinin ulaşım sektörüyle ilgili master planının masaya yatırılıp beraberce tartışılacağını, herkesin katkısı ve katılımıyla beraber, 2023'e kadar olacak ulaştırma sektörüne ilişkin yol haritasının belirleneceğini ifade etti.
     Toplantılarda ya da ilçe incelemelerinde pek çok taleple karşılaştıklarını kaydeden ve kentte ulaşım sektörünü etkileyecek olan bazı yatırımlara da değinen Vali Lekesiz, yapılan çalışmanın 2023 yılına kadar ilin ulaşım sektöründeki perakende istekleri minimuma indirecek olan bir çalışma olduğunu kaydetti.
     Vali Lekesiz açıklamalarına şöyle devam etti:

     ''Bölgemiz çok dinamik. Özel sektör tarafından 2012'de Erzin bölgesinde Türkiye'nin en büyük konteyner taşımacılığını gerçekleştirecek olan limanın temeli atılacak. Bugünkü verilere göre, oraya yaklaşık 5 bin tır girip çıkacak. Bu, karayollarının yatırım programını ve geleceğe dair kendi görev alanı içerisindeki hedeflerini, hayallerini doğrudan etkileyen bir gelişmedir. Bunu dikkate almadan ulaşım programımızı yapamayız. İskenderun Limanı özelleştirildi. Yakında yatırımlara başlanacak. Onun da devreye girmesiyle beraber yine İskenderun Limanı bölgesi konteyner taşımacılığına açılacak. Bunlar bölgeye hareketlilik getirecek. Türkiye 2023'e kadar 45 milyar dolarlık hızlı demir yolu yapacak. Bugüne kadar dışardan ithal edilen hızlı tren rayları da özel sektörümüz tarafından üretilecek. Bu, ilimiz ve ülkemiz açısından sevindirici bir durum. Ayrıca, Türkiye'de yapılan çelik konstrüksiyon yapıların dışardan ithal edilen konstrüksiyonları ülkemizde üretilecek. Bunlar ülkemizin yüzünü ağartacak türde yatırımlar ama trafiğimizi de, yolumuzu da, ulaştırma sektörümüzü de yoğunluk ve kapasite açısından doğrudan ilgilendiren ve karayollarımızın gelecek planlamamızda göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.''
     Ulaştırma sektörünü etkileyecek bir diğer çalışmanın ''Katı atıklar'' konusunda olduğunu kaydeden Lekesiz, tüm gelişmiş ülkelerde nasıl yapılıyorsa ülkemizde de benzeri standartlarda yapılabilmesi için yasal zorunluluklar getirildiğini, bir yandan şehrin görselliği olumsuz anlamda etkilenmezken, diğer yandan da atıkların yeniden ekonomiye döndürülmesinin hedeflendiğini ifade etti.

     Lekesiz, ''Bu çerçevede ilde iki tane birlik kuruldu. Birinin dağın öbür tarafında birisi de bu tarafta. Dağın bu tarafındaki, katı atıkların depolanacağı ve tekrar geri dönüşümünün sağlanacağı yer olarak nereyi seçti, oraya günlük kaç kamyon girip çıkacak, bu gelişmeler bizim ulaştırmaya ilişkin planlamamızı nasıl etkileyecek? Bunları tartışmalıyız'' ifadelerini kullandı.
     Ortadoğu'daki gelişmelere de değinen Vali Lekesiz, Ortadoğu'da yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen, geçen yıl rakamlarına göre giriş-çıkış yapan yolcu sayısında sadece yüzde 7 azalma olduğunu, giriş-çıkış yapan araç sayısında ise yüzde 26'lık artış yaşandığını kaydetti.
    
     -BUGÜNÜ İYİ ANALİZ EDİP YARINI DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE TASARLAMALIYIZ-
    
     Lekesiz, Lojistik Master Planı ve Turizm Master Planı'nın bitmek üzere olduğunu hatırlatarak, ''Ayrıca Kırsal Kalkınma Planı hazırladık. Özürlülerin il genelinde envanteri çıkarılıyor, yatırımcılara sunulmak üzere ilimiz genelindeki termal suların envanteri çıkarıldı, İlin Stratejik Planı hazırlandı. Dünyada değişim her zaman vardı ama son 15-20 yıldaki değişimin hızı çok arttı. Sosyal, siyasal, ekonomik alandaki bu dönüşümler neyi getiriyor? Bunu takip edemeyen, iyi algılayamayan, zamanın ruhunu iyi okuyamayan kim olursa olsun, iyi takip edemez, geleceği kurgulayamazsa rekabeti kaybediyor, oyundan düşüyor. Bunu yapanlar ise geleceğe daha emin adımlarla ilerliyor. İşte bu çok önemli bağlantıları iyi okuyup geleceği de iyi kurgulamak gerekiyor. İşin özü, bugünü iyi analiz edip yarını daha güçlü şekilde tasarlamaya çalışmaktır'' şekilinde konuştu.

     Toplantıda daha sonra, konuyla ilgili olarak Karayolları 5. Bölge Müdürü Yakup Dost tarafından sunum gerçekleştirildi.
     Sunumun ardından toplantıya katılan başta milletvekilleri olmak üzere resmi kurum ve kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının ve iş dünyasının temsilcileri tarafından, Hatay'ın önümüzdeki dönemde yaşayacağı hareketlilikle, gelişmelerle ilgili sorular sorularak yolların kapasitesinin ona göre belirlenmesi, bu konuların tekrar değerlendirilmesi ve 2023'e kadar olacak olan ulaşım planının olgunlaştırılması gereği üzerinde durularak toplantının yararlı geçtiği ortak değerlendirmesi yapıldı.
     Toplantıya, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Mehmet Ali Edipoğlu, Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ilçe kaymakamları, resmi kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.