Hatay'ın Schengen köyü

Eğitim alanındaki en anlamlı Avrupa Birliği (AB) projelerinden biri Hatay’ın İskenderun İlçesi’ne bağlı Suçıkağı (Sakıt) Köyü’nde gerçekleşti.
Hatay'ın Schengen köyü
Comenius Projesi kapsamında İskenderun’a gelen Litvanyalı öğrenciler, otelde ya da yurtta kalmak yerine köyde yaşamayı tercih etti. YER SOFRASINDA KAHVALTI Projenin Türkiye ayağındaki Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğrencilerinin evlerine yerleşen Litvanyalı çocuklar, 15 gün köyde yaşadı.  Sabah ezanıyla birlikte güne başlayan sarışın, mavi gözlü çocuklar, odun sobasında ısınıp yer sofrasında kahvaltı yaptı. Okuldan arta kalan zamanlarda bahçeye ve tarlaya giderek köy hayatına yakından tanık oldular.Öğretmenleriyle birlikte içli köfteden, kısıra, kebaptan künefeye kadar Hatay’ın eşsiz lezzetlerini tadan Litvanyalı misafirler ile köylüler arasındaki iletişimi, program çerçevesinde Türkçe öğrenen Litvanyalı öğrencilerle Litvanca ve İngilizce öğrenen köyün öğrencileri sağladı.Litvanyalı öğrenci ve öğretmenler sıradışı anılarla ülkelerine döndüler. Köy çocukları, Türkiye koordinatörlüğünü Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Hanefi Zobar´ın üstlendiği “Türk ve Litvanyalı Öğrenciler Kültürel Halı Dokuyor” projesi kapsamında mayıs ayında Litvanya’da misafir edilmişti. ANNE VE BABALARI OKUYAMAMIŞTI AMA Suçıkağı (Sakıt) Köyü’nde, bundan 30 yıl öncesine kadar erkek çocuklarının ilkokuldan sonra köyde çoban, sanayide tamirci çırağı, kız çocuklarının ise tarlada tarım işçisi olmaktan başka çaresi yoktu. Dünün kara önlüklü çocukları büyüdü çoluk çocuğa karıştı. Kıt kanaat geçinmelerine rağmen “Biz okuyamadık, çocuklarımız okusun” dedi. İşte o çocuklar, ailelerinin yüzünü kara çıkarmadı. Bir zamanlar yolu toprak olduğu için şehre bile zor inilen köyün çocukları, sınırları aşıp taa Avrupa’ya uçtu. AB ile köyleri arasında kültür köprüsü kurdular. -Suçıkağı Köyü çocukları bugünlerde yeni projeler üzerinde çalışıyor.

 

Hatay'ın Schengen köyü haberi 26 Kasım 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  26500 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle