HATAY'IN TARİH MİRASI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin(HBB) 2012 yılında başlattığı teleferik projesinin yapımı sırasında İplik Pazarı bölgesinde çıkan tarihi değerlere bir yenisi daha eklendi.
HATAY'IN TARİH MİRASI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Arkeologların yaptığı kazılar sırasında Milattan Önce 3. yüzyıla ait olduğu düşünülen ve üzerinde Grekçe “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazılı mozaiğin Roma dönemine ait olduğu belirlendi.Orta Çağ’dan Roma Helenistik dönemine ait birçok medeniyete ait eserlerin bulunduğu bölgede süren kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir ve Hatay Arkeoloji Müzesi'nde görevli Arkeolog Demet Kara, bulunan mozaikle ilgili olarak, “Türkiye’de eşi olmayan bir mozaik. İtalya’da buna benzer bir mozaik var; ama bu daha geniş kapsamlı. M.Ö. 3. yüzyıla ait olması da çok önemli” dedi.Eserlerin bulunduğu yeri Müze-İstasyon haline getirerek şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini yerli ve yabancı tüm misafirlerle paylaşma gibi önemli bir projesi olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Yapımına 2012 yılında başladığımız bu projemizde arkeolojik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bulunan bu eser de diğerleri gibi çok kıymetli. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizde bulduğumuz bu eserleri teleferiğimizin merkez istasyonunda yani müze istasyonunda sergileyeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bölgede yürütülen çalışmalarda üstümüze düşen tüm sorumluluğu yerine getiriyoruz” diyerek bölgede bulunan eserler ve yürütülen çalışmalara verilen teşvik ve destekler hakkında düşüncelerini paylaştı.Devam eden çalışmalar ışığında bulunan nadide mozaik hakkında detaylı bilgiler paylaşan Arkeolog Kara, ayrıca çalışmalarına Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla devam ettiklerinin ve bu katkılarla çalışmalarda verimlilik sağladıklarının altını çizdi.
HATAY'IN TARİH MİRASI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR haberi 30 Nisan 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine  adına Hatay Antakya muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  2425 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle
Beğendiniz mi?
Okunma
Muhabir
İlgili Firma
Kategori
Şehir