Hataylı İşadamı Yaban Hayatıyla İç İçe Yaşıyor

HATAY'ın Samandağ İlçesi Batıayaz Köyü'nde konut yapmak için satın aldığı 35 dönüm arazide çiftlik kuran İnşaat Mühendisi Osman Mıstıkoğlu, aralarında geyik, keklik, yaban kazı, yaban ördeği, turna, tavus kuşunun da bulunduğu 37 tür evcil ve yaban hayvanın bulunduğu özel hayvanat bahçesi oluşturdu.
Hataylı İşadamı Yaban Hayatıyla İç İçe Yaşıyor
Yaban hayatını ve doğayı çok sevdiğini söyleyen 59 yaşındaki Osman Mıstıkoğlu, tek amacının yaban hayvanlarıyla iç içe yaşamak olduğunu söyledi. Babasının Amik Ovası'nda arazisi olduğunu ve kendisinin de daha önce çiftçilik yaptığını belirten Mıstıkoğlu, "Gençliğimde Amik Ovası'ndaki gölde çok sayıda yaban hayvanı vardı. Doğaya katkı vermek için av yapıyorduk ve ovada gölün kurumasıyla yaban hayvanı yok olmaya yüz tuttu. Şimdi Amik Ovası'nda nesli tükenen yaban hayvanlarını, kendi çiftliğimde üreterek, büyük bir bölümünü doğaya salıyorum" dedi. Kendini doğaya adadıktan sonra, 35 dönümlük çiftliğinde, yaban kazı, ördek, turna, kuğu, keklik, tavus kuşu, hindi, tavuk, horoz gibi hem evcil hem de yaban hayvanları beslediğini anlatan Mıstıkoğlu, sabahları hayvan sesleriyle uyanmanın kendini mutlu ettiğini söyledi.
 
 "Şu anda nesli tükenmekte olan geyik, karaca ve ceylanlar var. Bunların büyük bir bölümü hamile. Yaz aylarında doğum yapıp çoğalmaktalar. Anavatanı Türkiye olan alageyiklerden sadece Antalya bölgesinde 80-100 civarında kaldı. Hayvanat bahçelerine alageyikler yabancı ülkelerden getiriliyor. Ben bunların neslini artırıp, hayvanat bahçelerine gönderiyorum."Osman Mıstıkoğlu, çiftliğine bugüne kadar veteriner hekim getirmediklerini belirterek, "Burada yaşayan hayvanlar, doğayla iç içeler. Hastalık nedir bilmezler. Bahçede bulunan otlar ve böceklerle beslenen hayvanların sağlık durumları çok iyi. Burada doğal bir ortamda yaşamlarını sürdürüyorlar" diye konuştu. Orman İşletme Müdürlüğü ile üremeleri için bölgeye 2 yıl önce 500 kınalı keklik bıraktıklarını belirten Mıstıkoğlu, bu kekliklerinin büyük bölümünü kendisinin ürettiğini kaydetti.
(DHA - Mehmet EZER)