Hatay’lı Narenciye Üreticisi Sahipsiz mi

Yavuz Hoca şimdi de haklı olarak narenciye üreticilerinin durumuna el attı. Prof.Dr. Yavuz konuyla ilgili röportajında şunları söyledi:
Hatay’lı Narenciye Üreticisi Sahipsiz mi
Erzin’den bir üretici kardeşim sinirleri patlamış halde neredeyse isyanları oynayacak. 120 dönüm mandalina, 300 tondan fazla ürün var ve 100 bin TL’ye bile satamıyor. Üstelik bu paranın en az yarısı masraf. Çektiği krediler de cabası. Geçen yıl satışlar iyi değildi, o zaman bile 130 bin TL almış. Bu yıl en az 200 bin TL beklerken yarısına veremiyor.    Dörtyol’dan bir diğer üretici, 150 dönüme ilaveten 40 dönüm daha yetiştirdim ama bu yıl 120 bin TL verdiler. O da peşin değil diyerek feryat ediyor. Onun geçen yıl 150 dönümden aldığı para 150 bin TL imiş.    Zaten Ankara’da 1-2 hafta önce pazarda dökme mandalinanın kilosu da 65 kuruştu. Geçen Pazar da 3 kilosu 2 TL’ydi. Görünce yüreğim cızz etti. Ankara’da 65 kuruş olan ürün, bahçede en fazla 15-20 kuruşa gider demektir. Bunun anlamı, narenciye üreticisi gene tepetaklak oldu demektir.     Acaba Hatay milletvekilleri bunu görmüyorlar mı? Hele de iktidar partisi AKP’nin vekilleri ne yapıyor merak ediyorum. Bölge insanı yıllardır narenciyeden biçare oldu. Bazen söküp zeytin ekti. Zeytinleri büyüdüğünde toplama parası fazla gelince zeytini söküp tekrar narenciye ekti. Ama gene hüsran, gene hüsran. Bir de Temmuz 2014 sonlarında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir balon patlatıldı:
 
Narenciyeye teşvik getirildi diye. Ama pek çok vaat gibi, bu da seçim yalanı çıktı.    Şayet İskenderun Demir Çelik Fabrikası ve bölgedeki demir-çelik ile yan sanayide çalışanlar olmasa, Dörtyol ve Erzin’de ekonomik felaket yaşanacak. Bir zamanlar fındık üreticisi perişan iken, fındığının yararları hakkında “Haga nigili” bir reklam yaptılar. Fındık bugün 40 TL. Acaba başta AKP’liler olmak üzere, Hataylı vekillerden TBMM Tarım Komisyonu’nda yer alanlar narenciye üreticisini rahatlatacak proje üretemiyorlar mı?    Bahçesindeki mandalinanın kilosunu 25 kuruşa bile satamayan üreticinin neler çektiğinden haberleri yok mu? Yarım litre su bile 50 kuruş iken, aynı paraya 2 kg mandalina satılıyor. Sıksan 1 litre suyu çıkar. Yani 2 yarım litrelik pet şişe su fiyatına 1 litre mandalina suyu!    Bir zamanlar hekimler “Çocuğunuz sabahları bir bardak narenciye suyu içtiyse, süt içmedi, yumurta yemedi diye üzülmeyin!” derlerdi. Acaba buna benzer bir reklam, Tarım Bakanlığı ile konuşularak yaptırılamaz mı? Narenciye suyunun taze sıkılarak içilmesi için bir kampanya başlatılamaz mı? Başlatılabilirse hodri meydan!     Hatay, Adana ve Mersinli milletvekillerini, hele de TBMM Tarım Komisyonunda olanlarla iktidar vekillerini göreve çağırıyoruz. Narenciye üreticisini “Saldım bayıra, mevlam kayıra!” diye ortada bırakmayın. Onlara sahip çıkın, haklarını arayın!    Uzun vadede ise narenciye yerine ikame ve gelir getirebilecek ürün çeşitlemesi konusunda üreticilerin bilgilendirilmesi de sağlanmalıdır. İnsanlar daha iyi bilgilendirilmeyi ve ilgilenilmeyi hak etmektedirler!