HATODER DEN VALİ LEKESİZ E ZİYARET

08 Mayıs Dünya Talasemi Günü dolayısı ile, İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Akın, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki,  Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları (HATODER) Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
HATODER DEN VALİ LEKESİZ E ZİYARET
Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü eşliğinde  gerçekleşen ziyarette konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, ilimizde talasemi ile mücadele konusunda çok önemli mesafeler kaydedildiğini ifade ederek, hafta kapsamında konuya dikkat çekecek etkinlikler düzenleneceğini kaydetti. Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki de, kabulden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür etti.HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu ise, 10 Mayıs’a kadar devam edecek olan hafta kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleneceğini hatırlatarak Vali Lekesiz’i de etkinliklerde görmekten mutluluk duyacaklarını söyledi.Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz de ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, söz konusu haftanın, talasemi konusuna dikkat çekilmesi anlamında önemli olduğunu kaydetti.
 
 
İlimizin, talasemi konusunda Türkiye’de ilk sırada olmasının üzücü olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Şüphesiz yakınmakla ve günübirlik doğrularla sorunlara çözüm üretilemez. Bir meseleyi tüm boyutlarıyla ele alıp, çözümü için kurumsal bir yol haritasını ortaya koymak gerekir. Bizler de bu hastalığın ilimizde sıfırlanabilmesi için böyle bir yol haritasını hep beraber ortaya koyduk, yapılması gereken faaliyetler dizisi belirlendi. Bundan sonra işimiz daha kolay.’ dedi.2017 yılı itibarı ile ‘sıfır hasta doğum hedefi’ açısından olumlu sonuç alınacağını tahmin ve temenni ettiğini de dile getiren Lekesiz, ‘Bunun gerçekleşmesi için kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin bu hafta vesilesi ile dikkatleri bu konuya çekmelerinde fayda var. Hastalarımızın derdini kendinize dert edinip, çözümü için üzerinize düşeni fazlasıyla yaptığınız için hepinize teşekkür ederim. Hastalara da acil şifalar dilerim.’ diye konuştu.