HATODER'den Suriyeli talasemili hastalara ziyaret?

 HATODER Derneği Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu ve beraberindeki heyetle Kırıkhan’da faaliyet göstermekte olan HAYAD (Hatay Yardımlaşma Derneğini) ziyaret etti.

HATODER'den Suriyeli talasemili hastalara ziyaret?
Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu ve beraberinde ki heyeti Hayad Başkanı Sait Karataş, yönetim kurulu üyeleri ve Suriyeli vatandaşlar karşıladı. Ziyareti sırasında Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu’na ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, derneğin çalışmaları ve ilçedeki Suriyeli vatandaşlar hakkında bilgiler aktararak şunları dile getirdi; Hayad (Hatay Yardımlaşma Derneği’nin) kuruluş amacına hizmet eden diğer dernekler arasında Hasad, Kemep,Hafad,Hakut adlı dernekler bulunmaktadır. Bu derneklerle ortak işbirliği neticesinde yapılan çalışmalarla işlerin tek elden yürütülmesi amacıyla Hatay Yardımlaşma Derneği (Hayad) oluşturulduğu bunun neticesinde ilçede otuzbeşbin civarında ki Suriyeli vatandaşlara hizmet edilmesi yolunda ciddi çalışmalar yapıldığı, bunların en başında gıda, giyim barınma ve sağlık sorunlarının giderilmesi için ekip ruhuyla hareket edildiğini, türk misafirperverlik örneklerini sergilediklerini dile getirerek bu yaz ramazan ayında binbeşyüz Suriyeli vatandaşa ay boyunca iftar ve sahur olmak üzere sıcak yemek sunduklarını bayram öncesinde bayramlık kıyafetler dağıtıldığı, kış için bin ton kömür ve çeşitli yakacak malzemesi, bin adet soba tedarik etmek için el birliğiyle çalıştıklarını dile getirdi.
Hayad Başkanı Sait Karataş’ta Suriyeli vatandaşlar arasında talasemili ve orak hücre anemili çocuk ve gençlerin olduğunu bu tür hastalara ve diğer hastalarımıza ilaç bulmada ciddi sıkıntılar çekmekteyiz. Kendi imkanlarımızla kurmuş olduğumuz sahra hastanesinde, Suriye vatandaşlarından hasta bakıcılar, sağlık memurları, eczacı, tıp doktorları, diş hekimleri yer almaktadır. Bu hastalardan günlük yaklaşık ikiyüzelli hastaya poliklinik hizmeti verildiği, bebek emzirme programlarının verildiği, eğitim yaşında olan dörtbine yakın kişiyede destek olduklarını dile getirdi. Özellikle talasemi ve orak hücre anemili hastalarının tedarik edilemeyen ilaçlarında şahsınız başta olmak üzere; Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği yönetim kurulu bu hastalara ilaç temin edip, dertelerine derman olmanız bizleri mutlu etmiştir. Sizlerede çalışmalarınızda başarılar diliyor, bundan sonrada bizlere olan desteklerinizi bekleriz, dedi. HATODER  Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi; özellikle sivil toplum kuruluşlarının insanlık yararına ihtiyaç, yardımlaşma ve dayanışmanın gerekliliği olarak kurulmaları çok önemlidir.Bu hastaların tedavilerinde kullanılan ilaçlar için ülkemizde bu alanda hizmet vermekte olan Talasemi Federasyonu ve diğer derneklerle irtibat kurarak kullanım fazlası olan veya diğer demir bağlayıcı ilaç gruplarına geçiş yapılan hastalarda, ellerinde kalan ilaçları tedarik ederek burada ki hastaların hizmetine sunmak için çalışmalarımızı en kısa sürede başlatacaklarını söyledi ve hastalar için hazırladıkları ilaç kolilerini yetkililere teslim ederek, bu hastaların her zaman yanlarında olacaklarını söyleyerek bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

                   

                                                                                                                       Burhan KERİMOĞLU

                                                                                                                 HATODER GENEL BAŞKANI