HATODER'in Samandağ Şubesi Kuruldu.?

HATODER  Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu dernek binasında üyeler, hastalar ve hasta aileleri ile bir araya gelerek Kasım ayı olağan toplantısını bu hafta sonu gerçekleştirdi.
HATODER'in Samandağ Şubesi Kuruldu.?

Samandağ ilçemiz de yaklaşık 400’e yakın hastamızın bulunması ve   bu hastalarımıza yerinden yönetim anlayışıyla daha iyi hizmet vermeyi dernek olarak hedeflemekle birlikte, orada gerek taşıyıcılar ve gerekse çift taşıyıcılara yönelik çalışmalarımız ve hizmetimizin sürmesi için daha çok çalışma yoluna gideceğiz, ilk kurulduğumuz günden bu yana elimizi güçlendirme adına şubeyi kurmak bizler için çok daha güzel avantajlar sağlayarak hastalığın ilimiz genelinde 5 yıl süre zarfında sıfır hasta doğumunu hedeflemiş olması gerçeği ve bilinci ile hareket etimizin en güzel göstergesini de ortaya koymuş bulunmaktayız. Bundan sonrada önümüzde ki zaman zarfında hastalığın yoğun olduğu ilçelerimizde şubelerimizi oluşturmak için çalışmalarımıza olağan gücümüzle devam adına hep beraber elimizden gelenin en iyisini yapma yoluna gideceğiz.   

Samandağ ilçemizde Hatoder’in şubesinin kurulmasıyla da artık Antakya da ki derneğimiz genel merkez statüsü almıştır, bu bilinç ve şuurla sorumluluklarımızın daha artığının farkında olarak çalışmalar yapacağız.

Konuşmasını şöyle sürdüren Başkan Burhan Kerimoğlu hastaların eğitim ve öğretimlerine devam konularında geçtiğimiz ay içerisinde İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Osman Şimşek ile bir araya geldik ve özellikle okul çağında olan hastaların tedavi durumları elverdiği sürece okula devamları yardımcı olmalarını talep ettik ve bu konuda Sayın Osman Şimşek’in tam destek vereceğinin sözünü aldık.    

Ayrıca Hatay İş-Kur İl Müdürü Sayın Ahmet Bulanık ile hastaların istihdamı konusunda yapmış oldukları görüşmeler hakkında da bilgiler aktaran Başkan Kerimoğlu bu çalışmalar hastalarımızı hayata tutundurma adına yapılan birer hizmettir bununla beraber Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Sabahattin   Yılmaz’da hastalar için ciddi anlamda elinden gelen destekleri vermekle beraber, bizleri çalışmalarımızda yalnız bırakmayarak desteklemektedir.

Bu yıl 89.uncu yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizin; Cumhuriyet resepsiyonuna Hatay Valimiz Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz tarafından davet edilen talasemi hastamız Ahmet Yıldız’ın Anemon Otelde düzenlenen Cumhuriyet balosunda İstiklal Marşımızı o denli güzel okuması da bizleri dernek olarak onurlandırmıştır. Bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Hatay Valimiz M.Celalettin Lekesiz’e  ve kıymetli eşleri Sayın Zehra Lekesiz’e desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. 

Ayrıca 21 Ekim 2012 tarihinde TRT Çukurova radyosunun canlı telefon bağlantısına bağlanarak yaklaşık 15 dakika süren konuşmasında tüm ülkemize talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları hakkında bilgiler aktarıp, sorulan sorularla halkı aydınlatma yoluna gittiğini de anlatarak bu konuda her ay dolu dolu geçen dernek çalışmalarına ise bu ay içinde de devam edeceklerini, özellikle bu ay yoğunlumuzu 30 Kasım 2012 akşamı Harbiye Kule Restaurantta üyeler arasında dayanışma ve yardımlaşma gecesi düzenlenmesine ayıracaklarını söyleyerek, düzenleyecekleri yemek ile elde edilen gelir ile bu yıl çeşitli üniversitelerin lisans ve önlisans bölümlerinde öğretim gören sekiz hastamıza yönelik burs vermeyi planlıyoruz, aynı zamanda her zamanki gibi yardıma muhtaç ailelerede destek olmayı da hedeflediklerini dile getiren Başkan Kerimoğlu bu konuda halktan destek beklediklerini ve hastalarımıza okumalarında katkı sağlamalarını ve yardım etmelerini de  sözlerine ekledi.

Toplantıda söz alan hastalar özellikle hastanelerde yaşadıkları sıkıntıları, 3 aylık özürlü maaşları, özel halk otobüsleri kooperatifinde yaşan sıkıntılar, işsizlik, eğitim ve diğer birçok alanda karşılaşmış oldukları zorluklar ile ilgili dernek yöneticilerine bilgiler aktararak yardım talebinde bulundular.