HATSU’DAN İSMAİL KİMYECİ’YE CEVAP

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) İçmesuyu Daire Başkanlığı, Antakya İlçe Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin 22 Eylül 2014 tarihinde HRT AKDENİZ TV ekranlarında katıldığı bir programda içme suyu ile ilgili HATSU’yu hedef alan bazı konuşmaları için bir açıklama yaptı.

HATSU’DAN İSMAİL KİMYECİ’YE CEVAP
İçmesuyu Daire Başkanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;Antakya İlçe Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, katıldığı bir televizyon programında yıllık yağış miktarlarının az olduğu yılları saydığı sırada 1989 yılından bir örnek vermiş ve 1989 yılında yağış miktarı az olmasına rağmen Antakya’da susuzluğun yaşanmadığını iddia etmiş aynı zamanda bunun nedenini sormuştur.Biz de İçmesuyu Daire Başkanlığı olarak, Başkan Kimyeci’nin gözden kaçırdığı ayrıntıları araştırmak üzere teknikerlerimizi görevlendirerek araştırmalarının sonucunu kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk.
1- 1989 Yılında Antakya merkez ilçesinin nüfusu 109 Bin 233 kişiyken 2014 yılında bu sayı gelen Suriyeli mültecilerle birlikte 600 bini geçmiştir. Bu  derece nüfus farkının bulunduğu yılların mukayese edilmesi yanlıştır.

2-1989 yılından önceki yıl olan 1988 yılının son altı ayında(son bahar-kış) döneminde yağan yağış miktarı, 2014 yılından bir önceki yıl olan 2013 yılının son altı ayında yağan yağış miktarından 4 kat fazladır.

3-1989 yılında Antakya’nın yıllık nüfus artış hızı yüzde 28,04 iken, 2014 yılına geldiğimizde Suriye’deki iç savaştan kaçarak ilimize sığınan birçok mülteci ile son 4 yılda bu oran tahminleri zorlayacak derecede artmıştır.

3- Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden de elde edilebilecek verilerde Hatay 2014 yılının ilk altı ayı çok kurak, Antakya merkez ilçesi ile olağanüstü kurak olarak sınıflandırılmıştır.

4-Yine meteoroloji verilerine göre 1988 yılı Antakya’nın tarihinde en bol yağış aldığı yıllar arasındayken 2013 yılı yağışların en kıt olduğu yıllar arasında gösterilmektedir.

5-Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kuraklık İzleme Sistemi’ne göre en çok yağışın alınması gereken Ocak-Şubat aylarının yağış grafiğine bakıldığında 43 yılın en kurak aylarını yaşadığımızı görebilirsiniz.

6-Havzalara göre yağış miktarına baktığımız zaman Asi Havzası’na düşen yağmur miktarında geçen yıla oranla yüzde 54,4 düşüşün yaşandığını normalde yağması gereken yağışa göre de Yüzde 42,2 oranında düşüş yaşandığını görebilirsiniz.

7-Türkiye genelinde geçen yıla oranlara yağış miktarında en fazla düşüş yaşanan havza Asi Havzası’dır.
İşte bu sayılan nedenlerden dolayı 2014 yılında Antakya’da su sıkıntısı yaşanmış ve kuraklık Başkan Kimyeci’nin örnek belediye olarak gösterdiği Kocaeli’de de etkisini fazlasıyla hissettirmiştir. Kocaeli’nin başta Gebze ilçesi olmak üzere birçok ilçede vatandaşa günlerce su verilememiş hatta İZSU olarak bilinen İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, gazete haberlerinden de anlaşılacağı üzere kentteki arızalara müdahale sırasında birçok probleme neden olmuştur. Bu anlamda HATSU Genel Müdürlüğü İçmesuyu Daire Başkanlığı’nda görevli teknikerlerin yaptığı kısa bir çalışma sonucu ulaştığı veriler ile Sayın Kimyeci’nin susuzluk ile ilgili atfettiği iddialar çürümüştür.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.