Hava Yolu Şirketi Temsilcilerinden Vali Lekesiz’e Ziyaret

Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan ve Türk Hava Yolları (THY) Hatay Satış Müdürü Mehmet Murat Gürçay Vali  Lekesiz’i ziyaret etti.

 

Hava Yolu Şirketi Temsilcilerinden Vali Lekesiz’e Ziyaret
Kabulden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür eden Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan, ilimize gerçekleşecek olan uçuşlar hakkında bilgi verdi.Doğan,  ‘Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, ilin 2023 yılına kadar 13 bin 500 yatak kapasitesine, 1 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi sayısına ve yaklaşık 600 milyon Dolar turizm gelirine ulaşması bekleniyor. Biz de çalışmalarımızı buna göre yeniden gözden geçireceğiz. 2013 yaz dönemi itibariyle Hatay’a olan haftalık sefer sayısını iki katına çıkaracağız.’ diye konuştu.Anadolu Jet Başkanı Doğan, 31 Mart 2013’den itibaren Türk Hava Yolları’nın Ankara seferinin 2’ye, 01 Haziran 2013’den itibaren ise İstanbul seferinin biri Sabiha Gökçen Havaalanı’na, 3’ü Atatürk Havaalanı’na olmak üzere günlük sefer sayısının 4'e çıkacağını da sözlerine ekledi.  Vali Lekesiz de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, konuklarına ilimiz hakkında bilgi verdi. Hatay’ın, ülke için müthiş zenginlik üreten bir il olduğuna dikkat çeken Lekesiz, ilimizin uluslararası karayolu ile yük taşımacılığında 2.sırada, ihracata 9. sırada olduğunu, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihtiyacının yüzde 25’ini ilimizin karşıladığını, GSMH’ya yaptığı katkı açısından 2001 verilerine göre 11.sırada olduğunu ifade ederek, ‘Hatay’ın çok büyük hayalleri var.
 
 Halen devam etmekte olan yatırımların hayata geçmesi ile beraber Hatay dur durak bilmeden ilerleyecek. Hatay potansiyeli olan, Türkiye’nin zenginliğine zenginlik katan bir il. Komşumuz Suriye’de yaşanan olumsuzluklar sona erdiğinde ülkeye çok daha fazla zenginlik katacak bir potansiyele sahip.’ diye konuştu. Türkiye’nin toplam enerji tüketimi içerisinde ilimizin 6. sırada olduğunu hatırlatan Lekesiz, ‘Bir ildeki enerjinin yüzde 90’ına yakınını sanayi tüketir, bu da üretim demektir, ihracat demektir. Hatay’ın son yıllarda enerji tüketimi yaklaşık yüzde 21 büyüyor. Türkiye büyüyor, Hatay iki katı büyüyor.’ dedi.  Deniz yolu, havayolu, Ortadoğu coğrafyası, girişimci insanı, ılıman iklimi, limanı göz önüne alındığına ilimizin yatırım yapmak için her anlamda uygun bir il olduğunu kaydeden Lekesiz, ‘Yapılan bir araştırmaya göre en çok yatırım yapılmak istenen iller arasında Gaziantep ve Hatay yer alıyor. Sadece iki girişimcimiz tarafından son 4 yılda ilimizde 6milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bunun kat kat fazlasını yapacak girişimcilerimizde var ancak yer bulmakta zorlanıyoruz. Yer sorununu çözme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca İskenderun Limanı’na Lojistik üs kuruluyor. Reyhanlı Barajı’nın 2015’de bitmesi ile Amik Ovası’nın bereketi daha da artacak. Hassa Tüneli’nin açılmasıyla 75 bin dönüm arazi limanla buluşacak. Hatay önümüzdeki dönemlerde çok daha tercih edilir, potansiyeli yüksek bir il olacak.’ şeklinde konuştu. Vali Lekesiz, ilimizin sahip olduğu bu potansiyel göz önüne alındığında, uçuş seferlerinin de 3’e hatta 5’e katlanacağını ifade ederek, ‘Dolayısı ile Hatay’a ilişkin planlamanızı ona göre yapın, ona göre dizayn edin, çok daha isabetli olur.’ diye konuştu.