Hayatını kaybeden orman işçisinin ailesine yardım

 Öz Orman-İş Sendikası trafik kazası sonucu vefat eden üyesi Ali Yıldız'ın çocuklarına 20 bin lira sigorta bedeli ödendi.
Hayatını kaybeden orman işçisinin ailesine yardım
 Öz Orman- İş Sendikası Genel Sekreteri Bayram Ayaz, Antakya Orman İşletme Müdürülüğü'nde düzenlediği toplantıda, Kırıkhan Orman İşletme Şefliği'nde çalışan Yıldız'ın eşi ile birlikte motosiklet kazası sonucu hayatlarını kaybettiğini hatırlattı.
     Öz Orman-İş Sendikası'nın tüm üyelerine Grup Ferdi Kaza Sigortası ile sigortalayarak, sendikacılıkta bir ilke imza attıklarını ifade eden Ayaz, sendikacılığın bir hizmet yarışı olduğunu belirtti.
     İyi günlerin yanı sıra zor günlerde de üyelerinin yanında olduklarını vurgulayan Ayaz, iş ve trafik kazası sonucu her yıl çok sayıda çalışanının hayatını kaybettiğini ya da sakat kaldığını söyledi.
     İş ve trafik kazalarını azaltmada en önemli tedbirin eğitim olduğunun altını çizen Ayaz, şunları kaydetti:
     ''Sendikamız Öz Orman-İş, geride kalan 2 yıl içerisinde, değişik bölgelerimizi kapsayan çok sayıda iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim seminerleri düzenledi. Yaşanan kazaların meydana getireceği mağduriyetleri azaltmak amacıyla, Öz Orman-İş olarak bir ilke imza attık. Geçen yıl mart ayından itibaren, üyelerimizin tamamına Grup Ferdi Kaza Sigortası yaptırdık. Toplam 28 bini aşan üyemizin kaza sigorta primlerinin tamamını, sendikamız kendi bütçesinden karşıladı.''
     Ayaz, sigortayı yaptırdıkları tarihten bugüne kadar, 5 işçinin, sigortanın kapsamına girecek şekilde vefat ettiğini ve bu işçilerden birinin Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürülüğü'ne bağlı, Hatay Orman İşletme Müdürülüğü'nde çalışan yangın işçisi Ali Yıldız'ın olduğunu belirtti.
     Kazada hayatlarını kaybeden Yıldız'ın ve eşinin geride 5 çocuğunun yetim kaldığını ifade eden Ayaz, ''Merhum kardeşimizin çocuklarına sigorta kapsamında ödenmesi gereken 20 bin lira açılan banka hesabına yatırılmıştır. Biz burada onlara, bu ödemenin belgesini vereceğiz. Amacımız bu uygulamanın diğer sendikalara ve kuruluşlar için de örnek teşkil etmesi' diye konuştu.
     Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Gediklili de, hayatını kaybeden işçileri Yıldız'ın kıdem tazminatının kısa sürede hesapladıklarını ve 41 bin 900 liranın geride kalan yakınlarının hesaplarına payları oranında yatırıldığını kaydetti.
     Gediklili, kurum olarak Yıldız'ın geride kalan 5 çocuğunun geleceklerinin teminiyle ilgili alacakları kararlarda kanunlar çerçevesinde her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.
     Konuşmaların ardından, Yıldız'ın çocukları olan Mehmet ve Fadıma Yıldız'a 20 bin lira çekleri verildi.