HBB ASİ NEHRİ İÇİN KOLLARI SIVADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), ‘Asi Hayat Buluyor’ projesi kapsamında Hatay’ın can damarı olan Asi Nehri’nde yapacağı ıslah çalışmalarıyla, dört mevsim ulaşım, balıkçılık ve su sporlarının yapılması için kolları sıvadı.

HBB ASİ NEHRİ İÇİN KOLLARI SIVADI

Hatay’da ‘Su, Toprak ve İnsan’ denkleminin karşılığı olan Asi Havzası’nı iyileştirip gelecek nesillere tertemiz bırakmak isteyen HBB, bu konudaki kararlılığını ve projelerini HBB Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıyla HATSU, DSİ, MKÜ, Gazi Üniversitesi ve yurt dışından gelen mühendislere ve akademisyenlere aktardı. 

Konuyu yerel olduğu kadar ulusal ve uluslar arası boyutlarıyla da ele alan HBB, paydaşlarına sunduğu 11 proje ile ortak çözüm üretme konusunda bütünsel iş planıyla hareket etmeyi ve birleştirici güç olmayı planlıyor.

Gerçekleştirilen toplantıya katılan ve Asi Nehri’nin hak ettiği saygınlığa yeniden kavuşması için teknik ve fiziksel anlamda oldukça yoğun emek harcayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hayata geçirilmesi düşünülen bu projenin sadece 3 ülkeyi (Türkiye, Suriye ve Lübnan) ilgilendirmediğini yüzlerce şehri ve milyonlarca insanı ilgilendirdiğini belirtti. Bu projenin burada hayat bulan tüm canlıları ilgilendirdiğini belirten Başkan Savaş, “ Yaptığımız bu çalışma neticesinde bu konudaki uluslar arası alanda atılan ilk adımı gerçekleştirmiş olduk. Ne mutlu ki bu da bize nasip oldu. Bu projenin Hatay’daki tarıma, sosyal hayata, ekolojik dengeye ve turizme büyük katkısı olacak” dedi.Antakya Belediye Başkanlığı görevini yürütürken imkanlar dahilinde bu meseleye büyük hassasiyetle eğildiğini hatırlatan Başkan Savaş şu ifadelere yer verdi: “Şimdi de aynı bilinç ve önemle Asi Nehri’ni Akdeniz ve onun mirasıyla buluşturmak istiyoruz. Bu projeye herkesin destek vermesini istiyoruz; çünkü Asi’nin içinden sadece su geçmiyor, medeniyet geçiyor. Bu projenin Hatay’a nefes aldıracağını düşündükçe heyecanlanıyoruz. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu işin en büyük takipçisiyiz.”Tüm katılımcılar tarafından beğenilen projenin alt yapısı oluşturularak en yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanıyor.