HBB TOPLANAN YARDIMI EĞİTİME HARCAYACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), kardeş şehir olan Almanya’nın Kiel Belediye Meclis Başkanı Hans-Werner Tovar ve beraberindeki heyet tarafından Suriye’deki savaştan kaçıp Hatay’a sığınan Suriyeliler için toplanan 100 bin Avro’luk yardımı çocukların eğitimi için kullanacak.  

HBB TOPLANAN YARDIMI EĞİTİME HARCAYACAK
Almanya’nın Kiel Belediyesi tarafından iç savaş mağduru Suriyeliler için toplanan parayla iki adet konteynır okul yapacaklarını açıklayan HBB Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Yapacakları konteynır okullarda eğitim görecek çocukların ellerinde silahın değil kalemin olacağına dikkat çekti.Okullarda eğitim görecek olan çocukların barış içinde yaşamak için mücadele edeceklerini belirten Başkan Savaş “Bu çocuklarımızın dünya barışına katkıda bulunmaları da bizi fazlasıyla mutlu edecektir. Bu paraların maddi değerinden çok manevi değeri daha önemlidir. 4 yıldır Hatay’a yurt içi ve yurt dışından çok sayıda devlet temsilcisi geldi. Ancak ilk defa Kiel halkı ve heyeti buradaki yangına su taşıdı. Kiel halkıyla 2,5 yıllık kardeşliğimiz var; ama 25 yıllık kardeş gibiyiz. Hatay halkı bu iyiliği hiçbir zaman unutmayacaktır. Kiel halkına ve yöneticilerine çok teşekkür ederim.”dedi. Bu yardım kampanyası neticesinde toplanan 100 bin Avro’yu Başkan Savaş’a takdim eden Kiel Belediye Meclis Başkanı Hans-Werner Tovar ise, Hatay’da olduğu süre zarfında kendini daima güvende ve rahat hissettiğini ifade etti. 
 
  Başkan Savaş’ın ve Hatay halkının misafirperverliğinden oldukça memnun kaldıklarını belirten Tovar,  “Başkanımızın toplanan paralarla okul yaptırma fikrini çok olumlu buluyorum. Karınca kararınca topladığımız bu paraların çocukların eğitimi için kullanılması çok hayırlı olacaktır. Hatay halkıyla kurduğumuz kardeşlik bağlarının güçlenmesini istiyoruz. Bunun için de üstümüze düşen ne ise yapacağız. Başkanımıza yaptıklarından ötürü şahsım ve halkım adına çok teşekkür ederim.” İfadelerine yer verdi.Tovar bir gazetecinin “Hatay’da son zamanlarda yaşanan olaylar nedeniyle güvenlik kaygısı taşıdınız mı ve 2-3 yıldır turizm sorunu yaşayan Hatay’a Kiel’den insanlar yönlendirebilecek misiniz? sorusuna karşılık: “Kiel’de olduğum kadar Hatay’da da kendimi güvende hissediyorum ve rahatım. 30 kilometre ötede savaş olmasına rağmen herhangi bir kaygı ve olumsuzluk yaşamadım. Kiel'e gittiğimde Almanlara Hatay'a gelmeleri için teşviklerde bulunacağım. Çünkü Hatay, Kiel kadar güvenli bir şehir” yanıtını verdi.Konuşmaların ardından Kiel kentinde düzenlenen kampanyayla toplanan 100 bin avro’luk çeki Almanya’nın Kiel Belediye Meclis Başkanı Hans Werner Tovar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a verdi.Ziyaretin sonunda Kiel heyetine barış, kardeşlik ve bereketi simgeleyen Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin rozetini takan ve Hatay’a özgü hediyeler sunan Başkan Savaş, anlamlı buluşmayı hatıra fotoğrafı çektirerek ölümsüzleştirdi.