Hem Cumhuriyet’e Hem de Demokrasiye Sahip Çıkacağız

Samandağ Atatürkçü Düşünce Derneğinin düzenlediği Cumhuriyete saygı etkinliği.
Hem Cumhuriyet’e Hem de Demokrasiye Sahip Çıkacağız

Atatürkçü Düşünce Derneğinin Etkinliğinde Konuşan Başkan NEHİR;

”Hem Cumhuriyet’e, Hem de Demokrasiye Sahip Çıkacağız”

Samandağ Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği Cumhuriyete saygı etkinliğinde konuşma yapan Belediye Başkanı Mithat Nehir şunları söyledi: “ Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş süreci ile emperyalist paylaşıma karşı mücadele içinde kurulan Cumhuriyet, özellikle bizim insanımızla ilgili çok önemli bir kazanımdı. Ümmet toplumundan ulus toplumuna geçilen Cumhuriyet rejimi ile giyim-kuşamdan, dini inançların ifadesine, kadın haklarına, eğitime, hukuk sistemine, demokratik yapıya kadar birçok alanda çığırlar açtı.

İster tek parti döneminde olsun, ister çok partili döneme geçildikten sonra olsun, halkımız açısından olması gereken açılımlarda ya geç kalındı ya da kimi olumsuz yönelimler geliştirildi. Emperyalizme ekonomik bağımlılık, siyasi bağımlılık, askeri üslerin kurulması, komşularla barış ve dayanışma ilişkisine girilmemesi gibi. Zira bu dönemde de bu sıkıntıların katmerlisini yaşıyoruz.

Arzumuz ve mücadelemiz odur ki; özel çıkarlara, piyasaya, sermayenin egemenliğine değil, toplumsal ihtiyaçlara, demokratik planlamaya dayalı, kamucu zihniyetin egemen olduğu, halkların kardeşliğini ve komşularla barış ve dayanışmanın tesis edildiği bir Cumhuriyettir. Her türlü inanca aynı uzaklıkta duran, dinin devleti veya devletin dini düzenlemediği, biz Alevilerin her türlü eşit yurttaş olacağımız,  bilimin, sanattın özgür olduğu bir Cumhuriyet.  Her tür inanç  ve vicdan özgürlüğünün güvence altına alındığı, laik bir Cumhuriyet.  Hem Cumhuriyete sahip çıkacağız,  hem de demokrasiye. Halk hoşumuza gitmeyen partileri iktidara taşısa da demokrasiye sahip çıkacağız. Zira Cumhuriyetin Cumhurun egemenliğine geçmesi, demokrasi ve laikliğin eşit önemde kılınması ile mümkündür.

Doğayla barışık, doğayı metalaştırmayan bir Cumhuriyet arzu ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kuruluşuna önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, gecenin organizasyonunda emeği geçenlere ve siz değerli konuklara saygı ve sevgilerimi sunarım”.