Hemoglobinopati Kontrol Stratejisi ve Eylem Planı Anlatıldı

‘Hatay 2013–2017 Hemoglobinopati Kontrol Stratejisi ve Eylem Planı’ tanıtım toplantısı  Ottoman Otel’de geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

 

Hemoglobinopati Kontrol Stratejisi ve Eylem Planı Anlatıldı
 Vali Lekesiz toplantıda yaptığı konuşmada, ilimizde talasemi hastalığının sıfırlanabilmesi için tüm kurum ve kuruluşlarımızın işbirliği içinde hareket ettiğini söyledi.Hatay’ın, pek çok alanda ülkeye çok ciddi katkılarda bulunan ve bireyi olmaktan onur duyulan bir il olduğunu vurgulayan Lekesiz, ne yazık ki talasemi hastalığı konusunda da ilimizin ilk sırada yer aldığını söyledi. Halk arasında talasemi olarak bilinen, orak hücreli anemi hastalığında yaklaşık 5 bin hastanın olduğunu, bunun 2 bininin ilimizde bulunduğunu kaydeden Lekesiz, hastalığın önlenebildiğini, bunu başaran ülkelerin olduğunu söyledi. Lekesiz, ‘Bu hastalık anne babadan kan yoluyla geçiyor. Hasta bir çocuğun en az ayda bir defa kanını değiştirmek gerekiyor. Çocuğun dayanılmaz ağrı krizleri oluyor. Anne ve babalar da çocuklarıyla beraber ruhsal ve fiziksel olarak eriyor. Hasta çocukların tedavisi için yılda ortalama 12 ila 90 bin lira arasında tedavi gideri gerekiyor. Bu ailenin taşıyabileceği bir yük değil, devlete de hiç olmaması gereken bir yük. Çocuğun ayda en az bir defa kanının değişmesi dolayısıyla diğer organları da tahrip olabiliyor, yan etkiler de yaşayabiliyor.’ dedi.Hastalığın tedavisi için tüm kurum ve kuruluşlarımızın uyum ve ahenk içerisinde görevlerini yaptıklarını ifade eden Lekesiz, talasemi hastalığının sıfırlanabilmesinin yeni hasta çocukların doğmamasına bağlı olduğunu, bunun için de önlemler alınabileceğini kaydederek, ‘İşte bunun için ilk toplantıyı 2010 yılında yapmıştık. Zaten bu konuyla ilgili olarak çalışmalar, evlilik öncesi test zorunluluğu çok daha önceki yıllarda uygulanmaya başlanmış.
 
 
 Tüm çalışmaların kurumsal bir yapı altına alınması için, talasemi hastası vetaşıyıcısı olan vatandaşların kayıtlarının yapılması, sağlıklı bir veri bankasının ortaya konulması, takibi, onlara verilecek desteklerin belirlenmesi, hastanelerimizde ilgili birimlerin kurulması, takibi, görevli personelin belirlenmesi gibi konular masaya yatırıldı ve kitap haline getirildi. İlimizde 2017 yılı sonunda hastalıklı bebek doğmaması için takip etmemiz gereken yol haritası ortaya çıktı.’dedi. Vali Lekesiz, çalışmaların ardından hasta bebek doğumunun azaldığının görüldüğünü de ifade ederek, ‘Meselenin tüm kurumlar nezdinde güçlü omuzlarda sahip bulması önemliydi ve o oldu. İl Müdürlüğü'nde Mücadele ve Takip Merkezi kuruldu. Hastanelerimizde konu ile ilgili yeni yeni birimler oluşturuldu. Müftülüğümüzü, alevi cemaat önderlerimizi, öğretmenlerimizi, sivil toplum örgütlerimizi, muhtarlarımızı işin içine dahil ederek ilimiz genelinde kaç hastamız olduğunu kayıt altına aldık. Şimdi sağlıklı veriler elimizde kayıtlı.’ diye konuştu.Lekesiz, söz konusu çalışmalara destek veren Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Devlet Hastanemize, Üniversitemize ve Üniversite Hastanemize, Tıp Fakültemize, Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne, Müftülüğe, sivil toplum örgütlerine, Hatay Talasemi ve Orak Hücreli Anemi Hastalıkları Derneği’ne ve vatandaşlarımıza teşekkür etti.Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, talasemi hastalarının ve ailelerinin büyük sıkıntılar çektiğini, çocukların yeterince eğlenemediğini ve eğitim alamadığını söyledi. Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Hatay Talasemi ve Orak Hücreli Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burhan Kerimoğlu da talasemi hakkında bilgi vererek, bu konuda yürütülen çalışmaları anlattılar Dr.Erol Numanoğlu’nun da bir sunum yaptığı toplantıda, hasta yakınları yaşadıkları sıkıntıları katılımcılarla paylaşarak konuya dikkat çektiler. Öte yandan 13 yaşındaki talasemi hastası Ahmet Yıldız İstiklal Marşımızı okuyarak toplantıya renk kattı.Müzik sunumunun ardından kokteyl ile sona eren toplantıya, Hatay Valisi Sayın Lekesiz’in eşi Hanımefendi Zehra Lekesiz, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, Alevi Cemaati Lideri Nasreddin Eskiocak, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Şimşek, talasemi ve orak hücre anemi hastaları, hasta yakınları ve vatandaşlar katıldı.