HESOB Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı.

 Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz, imalatçı işletmelerin sanayi sicil belgelerini alması gerektiğini belirtti
HESOB Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı.
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, İskenderun'da Esnaf Odaları birlik binasında yapıldı.
     Teksöz, burada yaptığı konuşmada, sanayi sicil belgesinin zorunlu alınması gereken bir belge olduğunu belirterek, ''6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1. maddesi kapsamında değerlendirilen sanayi işletmelerine ve devamlı ve seri halinde tamirat yapan işletmeler ile elektrik veya diğer enerji üreten santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerlerine verilen ve işletmenin üretim faaliyetine başladığı tarihten itibaren 2 ay içinde alınması zorunlu olan bir belgedir. Bu nedenle imalatçı işletmelerin sanayi sicil belgelerini almaları gerekiyor'' dedi.
     Teksöz, belgenin Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verildiğini anımsatarak, bu bağlamda kanunda belirtilen şartları sağladığı halde Sanayi Sicil Belgesi almayan işletmelere idari para cezası uygulanacağını ifade etti.
     Esnaf odası olarak Fransa Ulusal Meclisi'nde 'soykırım inkar yasası' olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesini kınadıklarını belirterek, ''Esnaf olarak çok tepkiliyiz. Bizler geçmişi ile gurur duyan bir milletiz. Fransız mallarını boykot kararı aldık. Bu karara tüm esnafımızın büyük bir hassasiyet göstereceğine inanıyoruz'' diye konuştu.
     Toplantıya İskenderun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Uğur Fırat ve ilçedeki 14 oda başkanı katıldı