HESOB'TAN MESLEK VE YABANCI DİL EĞİTİMİ

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, sayacılık, bilgisayar ve İngilizce kursları düzenleyeceklerini söyledi.
HESOB'TAN MESLEK VE YABANCI DİL EĞİTİMİ
Teksöz, HESOB il binasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) Destekli Hibe Programı kapsamında açılan sayacılık, bilgisayar ve İngilizce kurslarının bitmesiyle beraber İl İstihdam Kurulu'nda alınan kararla bu kursların açıldığı kaydetti.
     Daha önce AB destekli olarak kurs açtıklarını ifade eden Teksöz, şimdi HESOB olarak kendilerinin halka açık kurslar düzenleyeceklerini belirtti.
     AB destekli projelerde sadece bayanların başvurduğunu hatırlatan Teksöz, şöyle konuştu:
     ''Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB), Halk Eğitim Merkezi, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğiyle açılacak kurslara herkes başvurabilecek. Bu kurslara katılmak isteyenlerin bu ay içinde kayıtlarını yapması gerekiyor. Kurslarda 25'er kişilik gruplar halinde eğitim verilecek. AB projelerinde olduğu gibi katılan kursiyerlere 8 Avro yol ücreti verilecek. Kursu başarıyla bitirenlere MEB, HESOB VE İŞKUR onaylı sertifika verilecek.''
            
     Teksöz, HESOB bünyesinde halen İngilizce kursunda 27, bilgisayar kursunda da 25 kişinin eğitim gördüğünü, İngilizce eğitiminin 128 saat, bilgisayar kursunun ise 160 saat üzerinden devam ettiğini kaydetti.
     Üç yıldan bu yana kurslarda eğitim gören 3 bin 500'e yakın kişiye sertifika verdiklerini belirten Teksöz, bu kursların kalifiye eleman ihtiyacı açığını kapattığını ileri sürdü.
     Teksöz bu arada, üçüncüsü İzmir'de düzenlenecek olan ''Hatay Günleri'' etkinliğinin 28 eylül-1 ekim tarihler arasında gerçekleşeceğini, kent esnafını temsilen kurulacak stantlarda ayakkabıcılık, mobilya, demir ve bıçak sektörlerinden örnekler sunulacağını söyledi.