HGC DEN MUHTEŞEM GECE

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) tarafından Ottoman Otel’de düzenlenen etkinlikte gazeteciler gönüllerince eğlendiler.

 

HGC DEN MUHTEŞEM GECE

Geceye, Adalet Bakanı Ergin’in yanı sıra, Vali Lekesiz ve eşi  Zehra Lekesiz, Hatay Milletvekilleri H.Bayram Türkoğlu, Hasan Akgöl, Adem Yeşildal, Orhan Karasayar ve Mehmet Öntürk, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, dini cemaat liderleri, işadamları, kurum müdürleri, basın sektörünün temsilcileri ve çok sayıda davetli de eşleri ile birlikte katıldı. Adalet Bakanı Ergin yaptığı konuşmada, basın ve ifade özgürlüğünün, bir ülkenin demokrasisinin standardını ve kalitesini gösteren olmazsa olmaz demokratik değerlerin başında geldiğini ifade etti. 

Türkiye’nin 2002 sonrası atmış olduğu adımların, ülkenin demokrasisini güçlendiren ve taçlandıran adımlar olduğunu ifade eden Bakan Ergin, ‘Demokrasinin daha da güçlenmesi, kalıcı ve sürdürülebilir hale gelmesinde basın çalışanlarının çok büyük önemi var. Onların emeği, çalışması ve ısrarı siyaset kurumunu da, toplumu da dönüştüren zorlayıcı bir faktör. Sizler bu ülkenin ne kadar özgür, ne kadar demokrat ve ne kadar insan haklarına saygılı bir standarda gelmesi için ısrarcı ve takipçi olursanız, ideal noktaya gelmemiz daha kısa zamanda gerçekleşir.’ dedi. Çalışan gazetecilerin uzunca bir zamandır ısrarla takip ettiği fiili hizmet zammı konusunu Parlamentoda bir önergeyle yasaya dahil ettiklerini de hatırlatan Ergin, ‘Artık gazeteciler çalışmış oldukları her 4 yıl için, 1 yıl fiili hizmet tazminatı zammından dolayı erken emekli olabilecek. Uzun zamandır çalışan gazeteciler bu hakkı talep ediyorlardı ve nihayet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir yasası içerisine bu önerge ile monte edildi.’ şeklinde konuştu.  Vali Lekesiz ise, basın ve medya sektörünün demokrasinin olmazsa olmaz parçası olarak görev icra eden bir ‘dünya’ olduğunu ve bu dünyanın en ağır yükünü çekenlerin ise gazeteciler olduğunu ifade etti. Lekesiz, ‘Gazeteciler, dünyanın en ücra köşesinde yaşanan gelişmeleri evlerimize kadar getirirken, onların yaşadıkları zorluklar çoğu zaman aklımıza bile gelmez. Oysa bu insanlar bazen canları pahasına o haberleri bizlere ulaştırmaya çalışan gizli kahramanlardır.’ dedi. 
 

Tüm bu koşturmanın; haber ve bilgiye en doğru ve en hızlı şekilde ulaşmamız konusunda gösterilen çabanın küçük bir kesiti olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, ‘Gazeteciler demokrasilerin de vazgeçilmez unsurudur zira insan hak ve özgürlüklerinin korunması, ifade hürriyetinin temini ve bireylerin gerçek bilgiye ulaşabilmesi konusunda özgür basının varlığı fevkalade önemlidir.’ diye konuştu. Basın mensuplarının en büyük yol göstericisinin mesleki etik kuralları ve onların sağladığı sağduyu olması gerektiğine de dikkat çeken Vali Lekesiz, ‘Tarafsız, ticari kaygılardan arınmış ve gücünü gerçeklerden alan bir gazetecilik anlayışı doğru bilgilendirmenin en önemli kaynağıdır. İyi araştırma yapmadan, eksik bilgi ile duyurulan bir haber kimi zaman telafisi imkansız sonuçlar doğurabilmektedir.’ şeklinde konuştu.

 Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, teknolojinin basın mensupları için sağladığı kolaylıklar konusuna değinerek bu özel günlerini kutladı. 

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen ise, yerel basının sorunları üzerinde durarak geceye katılanlara teşekkür etti. 

Programda daha sonra, meslekte 30 yılını doldurmuş gazetecilere, dini kanaat önderlerine ve Valimiz Sayın Lekesiz’e plaket verildi.Gecede ayrıca İskenderun Son Söz Gazetesi İmtiyaz sahibi Veysel Cınkık, İskenderunlu gazeteciler adına Bakan Ergin’e Antakya resmi hediye etti.- Konuşmaların ardından, basın mensupları ve diğer konuklar, sevilen sanatçı Coşkun Sabah'ın seslendirdiği birbirinden güzel parçalar eşliğinde gönüllerince eğlenerek güzel bir akşam geçirdiler.

 

HGC DEN MUHTEŞEM GECE haberi 14 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  67550 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle