Hollanda'nın Şam Büyükelçisi'nden Vali Lekesiz'e ziyaret

Hollanda'nın Şam Büyükelçisi Dolf Hogewoning, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti.
Hollanda'nın Şam Büyükelçisi'nden Vali Lekesiz'e ziyaret
Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükelçi Hogewoning, ziyarette yaptığı konuşmada, daha önce de geldiği Hatay'ı çok sevdiğini belirterek, kentte bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
     Vali Lekesiz de Büyükelçi Hogewoning'i kentte ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu vurgulayarak, Hogewoning'e Hatay'la ilgili bilgi verdi.
     Hatay'ın ekonomi, tarım, turizm, demir çelik sektörü ve ticarette önemli bir yeri olduğunu belirten Lekesiz, ''Burası, tüm eski uygarlıkların bir şekilde yolunun geçtiği, gerçekten önemli bir coğrafya. İnsanlık tarihinin izlerini sürmek isteyenler için bugün hala pek çok eser ayakta duruyor. Hatay'ın tarihini incelemek isteyenlerin karşısına insanlık tarihi çıkıyor. İnsanlığın ortak tarihinin yazıldığı ve yaşandığı bir yer burası. Bugün de bu özgün kimliğinden hiçbir şey kaybetmemiş'' ifadelerini kullandı.
     Farklı dil, din, inanç, etnik köken ve kültürlerin, kentte barış ve huzur içerisinde yaşadığını kaydeden Lekesiz, cami ile havra ve kilesinin yan yana görüldüğü bir şehir olan Hatay'ın, insanlarının da güleryüzlü olduğuna değinerek, herkesin hoşgörü kenti olan Hatay'ı görmesi gerektiğini bildirdi.
     Vali Lekesiz, Büyükelçi Hogewoning'e üç dinin sembolünün bir arada bulunduğu barış, sevgi ve hoşgörüyü simgeleyen plaket hediye etti.