Horizon 2020 Eğitim Semineri MKܒde Yapıldı

Mustafa Kemal Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAP) tarafından Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nunda“AB 7. Çerçeve ve Horizon 2020 Üniversite Başlangıç Seviyesi Eğitim ve Bilgilendirme Günü” adlı seminer düzenlendi. 
Horizon 2020 Eğitim Semineri MKܒde Yapıldı
 TÜBİTAK’ta görevli Uzman Burcu Doğan ve Uzman İlknur Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldıkları programa üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli ve çok sayıda öğretim elemanı katıldı.MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder programda yaptığı konuşmada “HORİZON 2020” olarak da adlandırılan eğitim seminerinin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek programın içeriği ve katkıları konusunda bilgiler verdi.Rektör Güder,üniversitelerde projelerin başvuru ve yürütülmesi sürecinde araştırmacıların gereksinim duyabilecekleri bilgilere kolay erişimin sağlanması, üniversite Ar-Ge ve proje etkinliklerinin koordinasyonlu bir şeklide yürütülebilmesi adına tüm üniversiteler, enstitüler ve sanayiciler için Horizon 2020 katılım süreçlerinden istifade etmenin önemini dile getirdi.Bilginin günümüzde kalkınmanın en önemli öğelerinden biri olduğunu ifade eden Rektör Güder, “Bilgi üretiminin yolu hayal kurmak, düşünmek ve düşündüğünü uygulamakla mümkündür.
 Düşüncelerin uygulamaya geçmesi için araştırmak, proje veya projeler ürütmek ve fikirleri paylaşmak son derece önemlidir” diye konuştu.Bugüne kadar DPT, TÜBİTAK, DOĞAKA, AB, TAGEM, İŞKUR ve SODES gibi kurumlardan son 5 yılda destek alınan proje sayısının 66olduğunun bilgisini de aktaran Rektör Güder, bunun 4 adedinin ise AB projesi olduğunu belirtti. Mustafa Kemal Üniversitesi olarak ilk on üniversite arasına girmek istediklerini yineleyen Rektör Güder, “Başta ilimiz ve bölgemiz olmak üzere ülkemizin kalkınması adına üzerimize aldığımız sorumluluğu başarıyla yerine getirmekteyiz, getirmeye de aynı titizlikte devam edeceğiz” ifadesini kullandı.Rektör Güder’in konuşmasının ardından TÜBİTAK uzmanları Burcu Doğan ve İlknur Yılmaz,“Horizon 2020 Başlangıç Düzeyi Eğitimi” adlı sunum gerçekleştirdiler. Uzmanlar yaptıkları sunumdaAB Çerçeve Programları hakkında bilgiler vererek programların tarihsel sürecinden, işlevinden, kapsamından ve öneminden bahsettiler. Uzmanlar, üniversitemiz öğretim elemanlarına AB projeleri konusunda çağrıda da bulunarak daha cesaretli olmaları konusunda tavsiyelerde bulundular.Soru cevaplarla devam eden program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli’ninUzman Burcu Doğan ve Uzman İlknur Yılmaz’a plaket vermesiyle sona erdi.