HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY’DA BU OLAYLAR OLMAMALI

işçi Partisi’nin düzenlediği ‘Türkiye-Suriye kardeştir, Savaş’a Hayır’ şöleninde yaşanan olaylar Hatay halkı arasında ciddi anlamda rahatsızlık yarattı.
HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY’DA BU OLAYLAR OLMAMALI

Doğuş Okulları önünde toplanma alanı gösterilmesine rağmen, Atatürk Park’ında toplanan kalabalığa seslenen İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey, şölenlerinin yasaklanmasını eleştirdi.

Hasan Basri Özbey’in konuşmasından sonra, Polis göstericilerin dağılması uyarısında bulundu.

Bir grup göstericinin Polis’in dağılma uyarısının tersine hareket etmesiyle birlikte, birden yaşanan arbedeye CHP Milletvekilleri Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl ile Mersin Milletvekili İsa Gök müdahale etti.

Mersin Milletvekili İsa Gök, Türkiye’nin 81 vilayetinin savaş istemediğine vurgu yaparken, barış sloganlarından sonra dağılacaklarını belirtirken, toplanan kalabalığın ‘Vali istifa’ sloganını atmasıyla ortalık birden karıştı.

Göstericilerle Polis arasında yaşanan arbedeye, Polis biber gazıyla müdahale etti.

Atatürk Parkı’ndan Armutlu ve Şükrü Güçlü köprüsüne doğru kalabalığın yönelmesiyle Polis, bu kez Akdeniz Hastanesi, Şükrü Güçlü Köprüsü ile Uğur Mumcu bulvarında toplanan kalabalığı yine biber gazıyla dağıtma eylemini sürdürdü.

Yaklaşık bir saat süren kargaşadan sonra, yaşanan olaylar Hatay halkı arasında ciddi rahatsızlık yaratırken, birçok vatandaş, ‘Biz Hatay olarak savaş istemiyoruz. Savaş’ı protesto edelim derken, kendimizi savaş alanında gördük’ serzenişlerinde bulundular.

Hoşgörü kenti Hatay’da bu olayların yaşanmaması gerektiğini savunan vatandaşlar, ‘Savaş’ı protesto etmek isterken, savaş’ı yaşamamalıydık. Hatay halkının kardeşliğini asla kimse bozamaz. Provokatörlere de asla fırsat verilmemesi gerektiği gibi, Polis’in de hoşgörü çerçevesinde hareket etmesi en büyük dileğimizdir’ temennisinde bulundular.

Yaşanan olaylar sonrasında 2 polis memuru ile 2 sivil vatandaşın yaralandığı, hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenilirken 2 polis aracının da zarar gördüğü kaydedildi.