HOŞGÖRÜ TOPLANTISI SAMANDAĞ DA YAPILDI.

Hoşgörü kahvaltısında Vali M. Celalettin Lekesiz, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Hatay Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Samandağ Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Samandağ Hıristiyan Cemaati Başkan Vekili Dünyam Emektaş, Alevi Cemaati Adına Nasrettin Eskiocak hazır bulundu. 
HOŞGÖRÜ TOPLANTISI SAMANDAĞ DA YAPILDI.
Dünyaya örnek olabilecek huzur ortamımızı bozmak isteyen bazı güçlerin varlığına değinen Vali Lekesiz, Hatay'daki birlikteliğimizden hoşlanmayanlar ve Suriye'de yaşanan olayların aynısı burada da yapmak isteyenlerin olabileceğini bildirdi ve “Kardeşlik duygularımızı zedelemeye ve kaos yaratmaya yönelik yapılan dedikodulara lütfen kimse itibar etmesin. Bu ilin enerjisinin heba olmaması ve hoşgörü ortamının bozulmaması için ihtiyatlı davranmalıyız. Her vatandaşımız dün olduğundan daha dikkatli davranıp söylediklerinin nasıl algılanabileceğini analiz etmelidir. Lütfen oyuna gelmeyelim” dedi. 
Vali Lekesiz açıklamasında şunlara yer verdi: “Bir buçuk yıldır insani gerekçelerle misafir ettiğimiz Suriyeli vatandaşlar var. Türkiye tarih boyunca darda olan milletlere insani gerekçelerle yardım etmiştir ve kendisine sığınanları asla yüz üstü bırakmamıştır. Suriye'de yaşanan sorunlar bittikten sonra onları da medeni ve ahlaki bir şekilde memleketlerine yolcu etmek istiyoruz. Adı üzerinde misafir, ama bir gün ama on gün her şekilde bu misafirler günü geldiğinde evlerine gönderilecektir. Burada bulundukları süre zarfı içinde onlara ayrıcalıklar tanındığı ile ilgili ortaya bir takım asılsız iddialar atılmaktadır. Buranın huzur ortamını bozmak isteyenler tarafından ortaya atılan her iddiayı gerçekmiş gibi araştırdık. Halkımız tedirgin edecek hiçbir sonuca varılmamıştır. İddia edildiği gibi onlara ayrıcalıklar tanınmamaktadır ve işledikleri her suçun cezasını hukuk kuralları çerçevesinde çekmektedirler.”
   
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir'de konuşmasında, dil, din ve ırk ayrımı gözetilmeksizin Hatay'da bir arada yaşayanların hiçbir zaman aynı siyasi görüşte buluşmadıklarını ve bu durumun da kendilerini ayrıştırmaya sebep olmadığını ifade etti, dün olduğu gibi bugünde huzur içinde yaşayan Hataylıların gelecekte de huzur içinde ve hoşgörü ortamında yaşamaya devam edeceğini bildirdi. Tüm dünyada barış olmasını istediklerini söyleyen başkan Nehir, Suriye'den dolayı Hatay'ın yaşadığı sıkıntının tüm Türkiye'nin sıkıntısı olduğunu belirtti, Hatay'da şuan her şeyin tıkandığını ve esnafın bitme noktasına geldiğini sözlerine ekledi.