HUKUK BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİ VATANDAŞI ETKİNLEŞTİRİR

Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Av.Muhammet Çakır  “Eğer vatandaşın ülkeye olan katkısını artırmak istiyorsak toplumda hukuk bilincini artırmalıyız. İnanıyorum ki toplumda hukuk bilincinin geliştirilmesi vatandaşı etkinleştirecektir.

HUKUK BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİ VATANDAŞI ETKİNLEŞTİRİR

Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Av.Muhammet Çakır “Eğer vatandaşın ülkeye olan katkısını artırmak istiyorsak toplumda hukuk bilincini artırmalıyız. İnanıyorum ki toplumda hukuk bilincinin gelişmesi katılımcılığı artıracak ve vatandaşı etkinleştirecektir. Bu nedenle derneğimiz bünyesinde geçtiğimiz yıl Toplumda Hukuk Bilincini Geliştirme Kurulu oluşturduk. Kurulumuzun 5 Nisan Avukatlar Günü etkinliği “Hukuk bilincinin geliştirilmesi vatandaşı etkinleştirir..” başlığı ile başlatıldı. Kurulun yapacağı bu yılki etkinlik öncesi İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Şimşek ile görüştük. Kendileri bu etkinlikle ilgili yardımlarını esirgemediler. Etkinlik için Antakya’da 3 Lise, İskenderun’da 3 Lise ve Hatay’ın  diğer ilçelerinde birer olmak üzere il genelinde 16 Lise belirlediler. İl Milli Eğitim Müdürümüzün belirlediği seminer verilecek liselerimiz şunlardır; Antakya’da Erol Bilecik Teknik Endüstri meslek Lisesi, Nihal Turgut Anlar Anadolu Lisesi, Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi, İskenderun’da Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Kız Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Altınözü’nde İmam Hatip Lisesi, Belen’de Belen Lisesi, Dörtyol’da Dörtyol Anadolu Öğretmen Lisesi, Erzin’de Yeşilkent Anadolu Lisesi, Hassa’da İmam Hatip Lisesi, Kırıkhan’da Naim Atakaş Anadolu Lisesi, Kumlu’da İsmet Mursaloğlu Lisesi, Reyhalı’da Yahya Turan Anadolu Öğretmen Lisesi, Samandağ’da Yüksel Acun Anadolu Lisesi, Yayladağı’nda Yayladağı İmam Hatip Lisesi

                Seminer etkinliğinin içeriği, hak, hukuk, hukukun üstünlüğü, adalet, insan hakları, savunma ve adil yargılanma hakkı ve avukatlık mesleği hakkındadır. Çalışma için Hatay  genelinde 34 avukat meslektaşım görev almıştır. Gönüllülük esas alınarak yapılan bu çalışmada mekan olarak özellikle okullar seçilmiştir. Görev alan meslektaşlarıma özgüven, özveri ve emeklerinden dolayı, çalışmalarımıza zemin oluşturan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Şimşek Beyefendi’ye de şahsı ve tüm eğitim camiasını temsilen teşekkür ediyorum. Bu vesileyle tüm basın ve meyde camiamızı etkinliklerimizin yapılacağı okullara davet ediyorum.” dedi.