HÜKÜMLÜLERDEN HAKİM VE SAVCILARA YEMEK SERVİSİ

Hatay Açık Ceza İnfaz Kurumunda kalan hükümlüler, tabldot iş kolu kapsamında açılan kursa katılarak, hem yemek yapmayı öğreniyor hem de yaptıkları birbirinden güzel lezzetleri, hakim ve savcılar başta olmak üzere adliyede çalışanlara sunuyor.
HÜKÜMLÜLERDEN HAKİM VE SAVCILARA YEMEK SERVİSİ
  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda 16'sı kadın toplam 993 tutuklu ve hükümlü bulunurken, cezaevinin açık bölümde ise 154 hükümlü kalıyor.
     Suç işleyerek mahkum olan kişilerin topluma yararlı bireyler olarak kazandırabilmesi amacıyla Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla çeşitli kurslar düzenleyen cezaevi yönetimi, eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara sertifika veriyor.
          
 

     Açık cezaevinde bu yıl açılan tabldot iş kolu kapsamında sertifika alan 24 hükümlü, her gün üç çeşit yemek yaparak hakim ve savcılar başta olmak üzere adliyede personeline hizmet veriyor.
     Hükümlü Celal Polat, bir yıldan bu yana cezaevinde bulunduğunu ve buraya gelmeden önce aşçı olarak çalıştığını anlatarak, mesleğini aldığı kurs sayesinde daha da geliştirdiğini kaydetti.
     Her gün adliye personeline yemek yaparak hem zamanın daha çabuk geçtiğini hem de bir sertifika sahibi olduğunu ifade eden Polat, tahliyesinin ardından aldığı eğitim sayesinde mesleğini daha iyi bir şekilde sürdürebileceğini söyledi.
     Hükümlü İbrahim Gassaroğlu da, meslek sahibi olarak cezaevi sonrası yaşama hazırlandıklarını ifade ederek, adliye personeli için hazırladıkları yemeklerin beğeni ile karşılandığını kaydetti.
 

     
     -CEZAEVLERİNE ORGANİK SEBZE-
    
     Yemek yapımının yanı sıra ziraat mühendislerinin kontrolünde hükümlüler tarafından yetiştirilen organik domates, salatalık, biber, fasulye ve kabak gibi sebzeler, Adana, Mersin, Osmaniye illeri ile Adana'nın Ceyhan ilçesindeki cezaevlerine gönderiliyor.
     Üç yıldan bu yana yaklaşık 4,5 dönümlük alanda seracılık da yapan hükümlüler, emeklerinin karşılığında sigortalı olarak da ücret alıyor. Hükümlüler, yetiştirdikleri organik ürünlerin diğer hükümlü arkadaşlarına göndermenin yanı sıra cezaevinin yanında bulunan kantinden de satışını gerçekleştiriyor. Hükümlülerin çalıştığı seracılık iş kolu sayesinde yılda ortalama 60 bin lira gelir elde ediliyor.
     Hükümlü Kahraman Bent, cezaevine girmeden önce inşaatlarda işçi olarak çalıştığını ancak katıldığı kursla çok şey öğrendiğini ve tahliyesinin ardından da aldığı sertifikayla sebze yetiştiriciliği yapmak istediğini söyledi.
     Mithat Dilek ise daha önce çiftçilik yaptığını ancak seracılık hakkında hiçbir bilgisinin bulunmadığını kaydetti. Cezaevinin kendisine çok şey kazandırdığını ifade eden Dilek, cezaevinden sertifika alarak çıkacağını ve bu mesleği en iyi şekilde devam ettireceğini belirtti.

     
     -POLİS OKULU ÖĞRENCİLERİNE GÜNDE 3 BİN EKMEK-
    
     Cezaevindeki fırında ürettikleri ekmek ile Hatay Polis Meslek Yüksekokulu'nun ekmek ihtiyacını da karşılayan hükümlüler, günde ortalama 3 bin ekmeğin yanı sıra pide, poğaça ve simit de üretiyor.
     Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, cezaevlerinde her yıl çok sayıda kurs açarak, her tutuklu ve hükümlünün mutlaka en az bir kursa katılması için çaba gösterdiklerini söyledi.
 

     Açılan kurslara, hükümlülerin büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Yıldırım, bu sayede kendi geçimini sağlayabilecek bir mesleğe sahip olan hükümlülerin, tahliye olduklarında topluma uyum sağlamada sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti.
     Yıldırım, hükümlülerin farklı alanlarda çalıştırıp iş sahibi yaparken, yerel ekonomiye zarar vermeden bir çalışma gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.