Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz ediliş günü kutlandı

Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, İskenderun Karasunmanuk Ermeni Kilisesinde ayinle kutlandı.
Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz ediliş günü kutlandı
 Ayinde, kilisenin papazı Avedis Tabaşyan, İncil'den ayetler okudu ve dualar etti.
     Tabaşyan, ''Hz. İsa'nın Doğumu ve Vaftiz Edilişi Günü''nün hayırlı olmasını dileyerek, ''Bu bayram tüm insanlığa huzur mutluluk, bolluk, bereket ve barış getirsin'' dedi.
     İskenderun Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Garbis Kısadur ise Hatay'ın hoşgörü kenti olduğunu belirterek, ''Bizler burada mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşıyoruz. Bu hoşgörü ortamı tüm dünyaya örnek olmalı'' diye konuştu.
  
     İskenderun Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur ise, ''Görüldüğü gibi İskenderun'da herkes barış içerisinde yaşıyor. Kimsenin bir sorunu yok. Özel günlerimizde Müslüman arkadaşlarımız bizlerin yanında, bizler de onlarla her zaman iç içeyiz. Bu huzurlu ortam ilelebet sürmeli'' ifadesini kullandı.
     İskenderun Belediyesi Başkanı Yusuf Civelek de tüm Hristiyan aleminin bayramını kutlayarak, birlik ve beraberlik dolu nice yıllar diledi.
     Ayinde Hristiyan vatandaşlar mum yaktı, ilahiler seslendirildi.
     Öte yandan, Hristiyan inanışına göre Hz. İsa, Ürdün Nehri'nde vaftiz edildiği için, bu olayın anısına Papaz Ateşyan tarafından dualar eşiğinde bir kap içerisine bırakılan ''Kutsal haç'', bulunduğu yerden bir genç tarafından çıkartıldı. Ayinin ardından kilise bahçesinde bereketin simgeleri olarak kabul edilen tuz, ekmek, su ve pirinç kutsandı.