İBM Kurumsal Hizmet Gücü Projesi

Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve IBM firması işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında ''Bilgi Teknolojilerini Kullanarak Antakya'da Turizmin, E-Devlet ve E-Belediyecilik Hizmetlerinin Geliştirilmesi'' konusunda bir süredir kentte yürütülen çalışmaların analiz toplantısı gerçekleştirildi. 
    
İBM Kurumsal Hizmet Gücü Projesi
İBM Türk Kurumsal İlişkiler ve Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Burçak Semerci, dünyanın 25 ülkesinde yürütülen bu projenin en başarılı kurumsal hizmet projesi seçildiğini söyledi.
     Farklı ülkelerden ve farklı bölümlerden gelen alanında uzman kişilerin gittikleri ülkelerde yaptığı araştırma ve geliştirme çalışmalarını kapsayan bir proje olduğunu belirten Semerci, 2007'de planlanan 2008'de hayata geçen bu projenin 100 gönüllü ile 5 ülkede çalışmalara başladığını, şu anda ise Çim, Brezilya, Endonezya, Kazakistan ve Türkiye gibi gelişmekte olan 25 ülkede bin 400 gönüllü eleman ile faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.
 
     Semerci, projenin en az 5-6 aylık bir süreci kapsadığını, gönüllüler gittikleri ülkenin ekonomik, politik ve kültürel özelliklerini öğrenmeleriyle başladığını, işinde uzman satış, pazarlama, proje geliştirme gibi farklı alanlarda çalışan gönüllülerin kent için faydalı olabilecek tavsiyeler ürettiğini ifade etti.
     Projenin Türkiye'de Mersin, Gaziantep, Kayseri, Malatya ve Hatay olmak üzere 5 ilde 2 yıldır devam ettiğini kaydeden Semerci, ''Bu proje tam bir dönüşüm projesi. Yereldeki ortaklarla paylaşılan toplam bir değer ortaya çıkıyor''dedi.
     Proje Ortağı Digital Opportunity Trust (DOT) Başkan Yardımcısı Jane Jamiesson ise, projede kapsamında, teknolojiden faydalanarak Hatay şehrinin tanıtılması ve turizmin teşvik edilmesi için öneriler sunulması, şehri tanıtıcı bir web platformunun ve turizm e-ticaret yeteneklerinin geliştirilmesi için çalışan IBM Kurumsal Hizmet Gücü'nün ortağı olduklarını söyledi.
     Jameisson, ürün ve marka gelişim, ortak pazar gibi konularda gelişme kaydedilmesi ve kentin 2 bin yıllık geçmişini harekete geçirip turizm kenti kurmanın teknolojik yönleri üzerinde çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.
     Hatay'ın turizm kenti olması için bir çok neden bulunduğunu belirten Jamiesson, ''Hatay sahip olduğu değerleri, doğal kaynakları ve güzellikleri teknoloji tabanlı bir planla geliştirilmesi ve büyük bir teknolojik turizm kenti oluşturmak mümkün olabilir'' diye konuştu.

     Açılış konuşmalarının ardından İBM heyetinde bulunan temsilciler belirlenen konularda yapılabilecek çalışmalar ve kazandıkları deneyimler ile ilgili bir sunum yaptı.
     Etkinliğe, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Aytaç Kınay, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdülkadir Teksöz, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.