İÇİŞLERİ BAKANI GÜNEŞ HATAY'DA

''BU SABAH OSMANİYE'DE BİR EVLADIMIZI KAYBETTİK. TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİ EŞKİYAVARİ EYLEMLERİNİ SÜRDÜRMELERİ HALİNDE DEVLET BUNUN ÜZERİNE KARARLILIKLA SONUNA KADAR GİDECEK''
İÇİŞLERİ BAKANI GÜNEŞ HATAY'DA
İçişleri Bakanı Osman Güneş, ''terör örgütü üyelerinin eşkiyavari eylemlerini sürdürmeleri halinde devletin bunun üzerine kararlılıkla sonuna kadar gideceğini''söyledi.
     Güneş, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret ederek, kentle ilgili bilgi aldı.
     12 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek 24. dönem milletvekilliği seçimlerinin, huzur ve güven içinde geçmesi için çalışmalara başlattıklarını ifade eden Güneş, 'Seçim güvenliği için 81 ilin valisi ve kolluk güçlerinin katılımıyla 9 bölgede toplantılar yapmaya başladık. Bunun ilkini dün Adana'da gerçekleştirdik'' dedi.
     Toplantıda, hem seçim süresince hem de seçimlerde alınacak önlemleri görüştüklerini belirten Güneş, ''Seçimle ilgili mevzuatın uygulanmasında, kamu güvenliğinin, genel asayişin ve huzur ortamının sağlanmasında, kanun dışı eylem ve işlemlerin önlenmesinde İçişleri Bakanlığına, mülki idare amirlerine ve güvenlik güçlerine önemli görevler düşüyor. Bu nedenle bu gibi toplantıların önemli yararı olacak. Aynı toplantıyı, bugün de Hatay'da vali, kaymakamlar, emniyet müdürü ve il jandarma komutanının katılımıyla yapacağız''diye konuştu.
    

     -''ETKİSİZ HALE GETİRİLEN 7 TERÖRİSTİN KİMLİKLERİ BELİRLENECEK''
    
     Güneş, gazetecilerin dün Hassa'da etkisiz hale getirilen 7 terörist ve ardından Osmaniye'de askeri araca teröristler tarafından ateş açılmasının bağlantısı ile ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:
     ''Dün Hassa ilçesinde bir grupla karşılaşan güvenlik güçleri dur ihtarında bulunmuş. Buna karşılık verilince çıkan çatışmada 7 terörist etkisiz hale getirilmiş. Aynı gün, Osmaniye'de askeri bir araca yine teröristler tarafından ateş açılmış. Burada bir astsubay ile 2 er yaralandı. Daha sonra aynı askeri araç kaza yaptığı için 2 asker daha yaralandı. Bu sabah yaralı askerlerden bir evladımızı kaybettik. Terör örgütü üyeleri eşkiyavari eylemlerini sürdürmeleri halinde devlet bunun üzerine kararlılıkla sonuna kadar gidecektir. Şehit askerin ailesine sabırlar ve baş sağlığı diliyorum. Terörle bir yere gelinemeyeceğini herkesin bilmesi gerekir. Yıllardır süren terör olaylarından herkesin ders çıkarması gerekir. Kolluk güçlerimiz, devlet ciddiyetinde ve hukuk çerçevesi içinde mücadeleyi sürdürecektir.''
     Güneş, etkisiz hale getirilen ve Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderilen 7 teröristin kimliklerinin yakın zamanda belirleneceğini kaydetti.
 
     
     -''HATAY HOŞGÖRÜNÜN SOMUT TECELLİ ETTİĞİ BİR KENT''
    
     Gazetecilerin, Hatay'da 2 yıldır yeni doğan çocukların kimliğinde doğum yeri bölümüne ''Antakya'' yerine ''merkez'' yazılması ile ilgili sorusuna da Güneş, şöyle yanıtladı:
     ''Hatay'a ilk kez geliyorum. Farklı din ve kökenlerin asırlardır burada kardeşçe yaşadıklarını yakından biliyorum. Hatay hoşgörünün somut tecelli ettiği bir kent. Medeniyetlerin beşiği sayılan ve tüm dünyaca 'Antakya' olarak da bilinen kentte yeni doğan çocukların nüfus kağıtlarına merkez yazıldığı konusunu biliyorum. Bu durum müsteşarlığım döneminde bana intikal etmişti. O konuda bir hata oluşmuş. İller İdare Genel Müdürlüğü bu konuyu çözmeye çalışıyor. Antakyalılar haklı. Bu sorunu gidereceğiz. Yine eskiden olduğu gibi Antakya adı nüfus kağıtlarında yer alacak.''
     Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın 16 markalı kent içinde bulunduğunu, binlerce yıllık geçmişinin olduğunu, Hz. İsa'ya inananlara ilk ''Hristiyan'' adının Antakya'da verildiğini, taban mozaiği zenginliğinde dünyada ikinci konumda olduğunu söyledi.
     Konuşmalardan sonra Lekesiz, Bakan Güneş'e 3 semavi dini simgeleyen plaket ile Hatay'ı tanıtan kitap armağan etti.
     Bakan Güneş, Antakya Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Polis Meslek Yüksek Okulu ve İl Jandarma Alay Komutanlığı ile bazı tarihi ve turistik yerleri ziyaret edecek.
     Toplantıya, Tümgeneral Hüseyin Güçlü, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Alay Komutanı Vedat Çolak ve kaymakamlar katıldı.