İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Eşleştirme Projesi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) desteğiyle, İspanya ve Yunanistan ile ortaklaşa yürüteceği ''İcra Dairelerinin Etkinliğinin Artırılması Eşleştirme Projesi'' kapsamında Hatay'da tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Eşleştirme Projesi.
 Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, Adliye Sarayı Konferans Salonu'nda Hatay Barosu işbirliğiyle düzenledikleri toplantıda yaptığı konuşmada, icra dairelerinin etkinliğinin arttırılması projesi kapsamında Hatay'ın Gaziantep, Afyonkarahisar, Trabzon ve Menemen ile birlikte pilot bölge seçildiğini, 2 gün boyunca proje kapsamında çalışmalar yürütüleceğini söyledi.
     İcra dairelerindeki mevcut problemler ve iş yükünün azaltılması konusunda yapılabilecek çalışmaların görüşüleceğini belirten Yazar, yapılan bu toplantılarla problemin ortaya konacağını ve çözümüyle ilgili çalışmalar yapılacağını kaydetti.
     Yazar, Hatay'da dosya sayısı itibariyle Türkiye genelinde olduğu gibi yoğunluk olduğunu, yasal düzenlemeler, fiziki mekan yetersizliği ve personel eksikliğinin giderilmesi halinde problemin çözümü konusunda ilerleme kaydedilebileceğine inandığını söyledi.
     Adalet Bakanlığı AB Genel Müdür Yardımcısı Erol Mutlu ise projenin, 1,8 milyon Avro'luk bir bütçeye sahip olduğunu, bu bütçenin yüzde 95'inin AB, yüzde 5'inin de Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanacağı kaydetti.
     Projede AB'den gelen uzmanlarla, yerli uzmanların birlikte çalıştığını ifade eden Mutlu, Yunanistan ve İspanya'dan gelen uzmanlarla birlikte faaliyetler yürüteceklerini, karşılıklı bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunacaklarını söyledi.
     Pilot illerde başlatılan bu uygulamaların yanında Avrupa'nın farklı ülkelerine geziler düzenleyip icra konusundaki uygulamaları inceleyeceklerini anlatan Mutlu, ''Yapılacak bu çalışmaların ardından ülkemize en uygun düzenlemeyi kullanmaya çalışacağız. Bunun yanında burada uzmanlarımız uzun çalışmalar sonucunda çok detaylı anketler hazırladılar. Avukatlarımıza, hakimlerimize, icra çalışanlarımıza, vatandaşlarımıza ayrı anketler hazırlandı. Biz bu anketleri 2 günlük çalışma süresi içerisinde, yüz yüze uygulayacağız ve daha sonra buradan elde ettiğimiz sonuçlarla bir takım çıktılar elde edip, ona göre yol haritamızı belirleyeceğiz. Yapılan uygulamaları yabancı ülkelerle kıyaslama imkanı da sağlanacak. Bize kendi durumumuzu değerlendirme imkanı verip, ciddi bir ufuk kazandıracak'' diye konuştu.
     Açılış konuşmalarının ardından Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi İbrahim Cansız ve diğer uzmanlar projenin hedefleri çalışma prensipleriyle ilgili katılımcılara bilgi verdi.
     ''İcra Dairelerinin Etkinliğinin Artırılması Eşleştirme Projesi'' tanıtım ve bilgilendirme toplantısının yarın da devam edeceği öğrenildi.