İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI SAMANDAĞ DA YAPILDI

2012 yılında yapılan çalışmaların ve 2013 yılı hedeflerinin anlatıldığı, vatandaşların sorunlarının ve taleplerinin bire bir dinlenerek çözüm önerilerinin sunulduğu İl İdare Şube Başkanları toplantısı, Vali Lekesiz’in başkanlığında Samandağ ilçemizde gerçekleştirildi.
İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI SAMANDAĞ DA YAPILDI
 Gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Lekesiz, kamu sektörü ile özel sektör yönetiminin birbirinden pozitif etkileşimi sonucunda insanlığın yönetim anlamında belirli noktalara geldiğini vurgulayarak, ‘Deniliyor ki, kamu yönetimi olarak yıl sonlarında topluma hesap verelim. Nasıl ki özel sektör, müşterilerine şirketin bilançosunu açıklıyor, kamu yönetimi de verdikleri vergilerle hizmet edilen topluma bir yıl içerisinde ne yapıldığının hesabı versin deniliyor. Dolayısı ile vatandaşa, yapılan işleri açıklayacağız, öneri ve tavsiyelerini alıp  gelecek perspektifini beraberce oluşturacağız. Açıklık, şeffaflık, saydamlık, tek taraflı bir irade beyanından çok, idare edenlerle idare edilenlerin hep beraber yönetmesi sağlanacak. İşte bu kavramların her geçen gün kamu yönetimi kültürümüzde egemen hale gelmesi sebebiyle buradayız.’ diye konuştu. 
Vali Lekesiz, 2012 yılında Samandağ ilçemizde gerçekleştirilen çalışmaları ise şöyle sıraladı: 
-174,4 milyon TL.  bedelli 141 proje üzerinde çalışıldı. 14 milyon lira harcanarak bu işlerden 116 'sı bitirildi. 
-24 derslikli Kuşalanı İlköğretim Okulu ve 16 derslikli Karaçay Hürriyet İlköğretim Okulu bitirildi. 
-Musa Ağacı Çevre Düzenlemesi ve Defne Yolu Projesi hayata geçirildi. 
-Samandağ şehir geçişi 4,5 km. Bütümlü Sıcak Karışım bu yıl içinde tamamlanacak. 
-Antakya-Samandağ yolu Bütümlü Sıcak Karışım çalışması devam ediyor. 
-Çevre Yolu ihale aşamasına geldi. 
-Çökek Göleti 348 hektar alanda ihale aşamasında. 
-Büyük Karaçay Projesi hem Samandağ ilçemizin, hem Antakya’nın, hem de yaklaşık 16 beldenin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak. 35 bin dekar arazinin de sulama ihtiyacını karşılayacak. 
-TEİAŞ tarafından 8 milyon TL. ihale bedelli Samandağ-Yayladağı ilçelerinin enerji ihtiyacını karşılayacak Trafo Merkezi yatırım teklifi yapıldı. 
-TEDAŞ tarafından 2,5 milyon lira bedelli yeni Trafo Merkezi ve enerji hatlarının yeraltına alınması projesi yatırım teklifi yapıldı.
-
Karaçay Aile Sağlığı Merkezi Haziran ayı başında açılacak. 
-Toprak yüzeyli futbol sahası sentetik yüzeyli olarak yapılacak. 
-Vakıflı Köyü 2 katlı Vakıf Evi restorasyonu 1 buçuk ay sonra bitirilecek. 
-Bir turizm aksı belirlendi. Yolunun yüksek standartta yapılmasına ilişkin projesi halesi yapıldı. Tomruksuyu’nda başlayıp Mağaracık’ta bitecek olan yüksek standartlı bir yol olacak. -St.Simon Manastırı’nın röleve ve restitüsyon ihalesi yapılacak. 
-Kültür Merkezi büyük ölçüde tamamlandı, 2013 yılı içerisinde hizmete alınacak. 
-Samandağ Devlet Hastanesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Toplantıda gündeme getirilen konuların, yasalar ve imkanlar çerçevesinde inceleneceğini, sonuçlarından da vatandaşların haberdar edileceğini hatırlatan Lekesiz, ‘Geçtiğimiz yıl ilçede yapılan toplantıda, 26 soru yöneltildi, 17’si olumlu sonuçlandı, 5’i ilgili mevzuata uygun olmadığı için olumsuz sonuçlandı, 4’ü ile ilgili olarak da proje çalışmaları devam ediyor.’ dedi. 
Vali Lekesiz, çalışmalara desteklerinden dolayı Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’e, Milletvekillerimize, Kaymakamlarımıza, daire müdürlerine, belediye başkanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, basın mensuplarına ve vatandaşlarımıza teşekkür etti. Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı da ilçede yürütülen çalışmalar hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdi. Daha sonra İl Jandarma Komutan Vekili J.Yrb. Eşref Torun, İl Emniyet Müdür Vekili İzzettin Emre ve İl İdare Şube Başkanları ilçede 2012 yılında gerçekleşen yatırımlar, 2013 yılında hedeflenen çalışmalar konusunda katılımcılara bilgi verdiler. Toplantıda ilçe ve belde belediye başkanları, köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar sorularını ve taleplerini ileterek kendilerine çözüm önerileri sunulması fırsatını yakaladılar.