İL İDARE TOPLANTISI YAPILDI

Vali  Lekesiz’in başkanlığında gerçekleşen İl İdare Şube Başkanları toplantısında, ilimizdeki kurum ve kuruluşlarımız tarafından yürütülen faaliyetler değerlendirildi.
İL İDARE TOPLANTISI YAPILDI
Toplantıya, Vali Yardımcıları Kadim Doğan, Orhan Mardinli, Şahin Bayhan, Hakkı Ünal, H.Volkan Köksal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali  Doğan Uludağ ve İl İdare Şube Başkanları katıldı. Kurum Müdürlerinin sunumlarından önce bir konuşma yapan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı" konusunda bilgi verdi.Lekesiz, “Kırsaldan merkeze gelip toplumla entegrasyonda sorun yaşama riski olanlar, engelliler, kadınlar, yaşlılar, gençler, Dom’lar gibi dezavantajlı dediğimiz insanların istihdamda geri kalmamaları, toplumla sağlıklı entegre olabilmeleri için desteğe ihtiyaçları olduğu son derece açık. Bakanlık tarafından yürütülen 30 milyon avroluk Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı da bu amaçla hazırlanmış bir proje. İller ne kadar proje üretirse kaynaktan ona göre yararlanacak. Biz de Hatay ili olarak bunu sahiplenir, kaliteli ve yeterli miktarda proje üretebilirsek 30 milyon avroluk kaynağın tamamını dahi il olarak alabiliriz.” dedi.Bu konuda İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve diğer proje üretebilecek kurumlarımızdan sivil toplum örgütlerini de koordine ederek olabildiğince kaliteli ve yeterli proje üretilmesini sağlamak konusunda duyarlılık beklediğini ifade eden Lekesiz, "İlçelerde de ilçe kaymakamlıklarımızın konu ile ilgili tüm dinamikleri harekete geçirmesinde yarar var.
 
 Müracaatlar 10 Haziran 2014 tarihine kadar devam edecek. Dezavantajlı gruplara yönelik doğru ve kaliteli projeler hazırlayalım ve Bakanlığımızın projesinden Hatay olarak en yüksek faydayı sağlayalım.” şeklinde konuştu.Vali Lekesiz; restorasyonu devam eden ya da tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine giren tarihi ve kültürel alanlarımız hakkında da bilgi verdi. Payas Sokollu Külliyesi, Hıdırbey Musa Ağacı çevresi ve Defne Yolu, St.Simeon Manastırı, Reyhanlı Cemil Meriç Kültür Evi, Dörtyol İlk Kurşun Müzesi gibi ilimizin turizmine ivme kazandıracak olan tarihi ve kültürel varlıklarımızın yeni çehresi ile ziyaretçilerini beklediğini kaydeden Vali Lekesiz, “Portakal çiçeğinin kokusu eşliğinde Defne Yolu’ndan yürüyüşle tarihi Musa Ağacı alanında derenin serin esintisi eşliğinde bir hafta sonu kahvaltısı ziyaretçilerini bekliyor. Ailenizle, çocuklarınızla ve konuklarınızla gönül rahatlığı ile gelebileceğiniz Hıdırbey Köyü damaklarınızda ve dimağınızda unutulmayacak bir lezzet bırakacak. Ayrıca Dörtyol ilçemizde adeta kaderine terk edilen tarihi binanın restore edilmesiyle ortaya çıkan ve tarihimizin gençlerimize, çocuklarımıza öğretilmesinde büyük katkısı olacak İlk Kurşun Müzesi, 20. yüzyılda ülkemizin yetiştirdiği en büyük düşünürlerden biri olan Üstad Cemil Meriç’in yaşadığı evin restore edilmesiyle oluşturulan Cemil Meriç Kültür Evi, muhteşem görselliği ve derin tarihi anlamı içerisinde St.Simeon Manastırı sizleri bekliyor.” diye konuştu.Toplantıda ayrıca; Vali Yardımcısı Şahin Bayhan 09-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen “İstanbul’da Hatay Günleri”, Çalışma ve İş Kurumu Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık, “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı”, Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki “Talasemi ile Mücadele Programı”, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Andiç “Kırsal Kalkınma Tarım Strateji Planı” kapsamında kurumların yürüttükleri çalışmalar, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ümmühan Eryurt “Turizm Stratejisi ve Eylem Planı” çerçevesinde kurumlarımız tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

 

İL İDARE TOPLANTISI YAPILDI haberi 18 Nisan 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  56385 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle