İlimizde Talasemi İle Mücadele Devam Ediyor

Hedef  Hastalıklı Bebek Doğumunun Sıfırlanması Talasemi ve orak hücreli kan hastalıkları ile taşıyıcılığının yoğun olarak görüldüğü ilimizde, bu hastalığın yok edilmesine ve hastalıklı bebek doğumlarının sıfırlanmasına yönelik çalışmalar titizlikle devam ediyor.

İlimizde Talasemi İle Mücadele Devam Ediyor

Konu ile ilgili olarak Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, talasemi ve orak hücreli kan hastalıkları ayrıntılı olarak masaya yatırıldı.  Vali Lekesiz’in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Sağlık Müdürü Dr.Sebahattin Yılmaz, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Servet İrez, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi Başhekimi Dr.Erol Numanoğlu, Halk Sağlığı Müdürlüğü Talasemi Tanı Merkezi’nden Özlem Çelenk ve Gamze Ziroğlu katıldı. 

Konu ile ilgili olarak bir sunum yapan Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi Başhekimi Dr.Erol Numanoğlu, 2012 yılının ilimizde ‘Talasemi Hastalığı ile Mücadele ve Kontrol Yılı ’ ilan edildiğini, bu kapsamda söz konusu hastalığın sıfırlanmasına yönelik olarak önemli çalışmaların devam ettiğini, konuyla ilgili ayrıntıların yer aldığı ve Temmuz-2012'de başlayan ‘Hatay İl Hemoglobinopati Stratejisi ve Eylem Planı’ kitap taslağında da sona gelindiğini kaydetti. 

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, Hatay’ın 81 il içerisinde pek çok göstergede ilk 10 içerisinde bulunan ve ülkenin zenginliğine zenginlik katan bir il olduğunu ifade ederek, ‘Ancak maalesef hemoglobinopati sıralamasında da birinci sıradayız. Bu fevkalade önemli ama önlenebilir bir şey. Bunu önlemekte de kararlıyız.’ dedi. 

‘2013-2017 Hatay İl Hemoglobinopati Stratejisi ve Eylem Planı’nın kendilerine bir yol haritası olacağını kaydeden Lekesiz, ‘Bir sorunun çözüm süreci, onun varlığını kabul etmekle başlar. Sorunun varlığını ortaya koyabilmek için de sağlam verilere dayanmanız lazım. Bu anlamda ‘Hatay İl Hemoglobinopati Stratejisi ve Eylem Planı’ önemli. Önemli konularda bir yol haritanız olmazsa sorunla mücadele ettiğinizi sanırsınız ama sağlam verilere dayanmazsanız sağlıklı sonuç alamazsanız. Bu planda ilimizin tüm dinamiklerinin ortak aklı var.   Bu plan bizi günübirlik yaklaşımlardan, bireysel önerilerden uzaklaştıracak. Önümüzde bir yol haritası var, hedefler konulmuş, o hedeflere atış yapmak üzere faaliyetlerimiz belirlenmiş. 2017 yılına kadar bu hedeflere doğru atış yapacağız. Her atışımız nihai hedefe, nihai amaca hizmet edecek. Hedef; 2017 yılı içerisinde bu hastalığın ilimizde tamamen sıfırlandırılması, hastalıklı bebek doğumunun sıfırlanması, anne ve babaların gözyaşlarına son verilmesidir.’diye konuştu. 

Hedefe ulaştıktan sonra da kamuoyunda tam bir bilinçlenme sağlanıncaya kadar bu çalışmanın devam edeceğini kaydeden Vali Lekesiz, ‘2013-2017 Hatay İl Hemoglobinopati Stratejisi ve Eylem Planı’nın da önümüzdeki günlerde kitap haline getirilerek kamuoyu ile paylaşılacağını ve ilgili tüm kişi ve kurumlara dağıtımının sağlanacağını da sözlerine ekledi.