İlimizdeki Markalaşma Çalışmaları Masaya Yatırıldı

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan kültür hazinesi ilimizin markalaşma konusunda sürdürdüğü çalışmalar,  Vali Lekesiz’in başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
İlimizdeki Markalaşma Çalışmaları Masaya Yatırıldı
Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, İskenderun Belediye Başkan Vekili M. Emin Dönmezer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin, Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı M. Ali Kuseyri, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Yeter, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş ve diğer ilgililer katıldı. 
Toplantıda markalaşma konusunda çalışmalar yürüten  özel firmanın uzmanları yürütülen çalışmalar ve gelinen aşama hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdiler. 
Daha sonra bir değerlendirme yapan Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, ‘markalaşma’ kapsamında ilimizin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini tanıtmak istediklerine vurgu yaparak, Hatay’ın söz konusu alanlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı Marka Kent Projesi kapsamındaki 15 ilden biri olduğunu hatırlattı. Bu anlamda yol haritası olacak ‘Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’ hazırlandığını da ifade eden Lekesiz, ‘Farklı dinlerin ve farklı kültürlerin bir arada barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı ilimiz, tarihi ve doğal güzellikleriyle farklı turizm alternatiflerini bünyesinde barındırıyor. Turizm sektöründe ülkemizde ne varsa ilimizde de var. Deniz turizmi, yayla turizmi, kongre turizmi, mutfak ve inanç turizmi ve daha bir çok turizm alanında potansiyelimiz mevcut. Turizm Stratejisi ve Eylem Planı bize şunu gösteriyor; önceliğimiz kültür ve inanç turizmi olsun. Bu anlamda ilimizin değerlerinin markalaşmasını arzu ediyoruz. Evet, narenciyemiz de var, demir çeliğimiz, defnemiz, sayısız değerlerimiz var. Tüm bunlar da, kültür ve inanç turizmine hizmet edecek bir görev üstlenmeli diye düşünüyorum.’şeklinde konuştu. 
Katılımcıların da önerilerini sunduğu toplantıda, ilgili firmanın hazırlayacağı alternatif çalışmalar önümüzdeki günlerde tekrar görüşülerek masaya yatırılacak ve markalaşma yolunda yürütülen çalışmalar titizlikle devam edecek.