İlimizin Gururu Sporcularımız Ödüllendirildi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ilimizde, 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda derece elde eden ilimizin gururu sporcularımızın ödüllendirildiği  törene katıldı.
İlimizin Gururu Sporcularımız Ödüllendirildi
Bakan Ergin, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gençlerimizin iyi birer sporcu olmaları ve bu alanda başarı elde etmelerinin öncelikle alt yapıya bağlı olduğunu ifade ederek, ilimizde devam eden spor yatırımları hakkında bilgi verdi.Yatırımların bir kısmının bu yıl başladığını, ihalelerin bir kısmının yapıldığını, bir kısmının inşaatının devam ettiğini kaydeden Bakan Ergin, “Yaklaşık 200 trilyon yatırım maliyeti olan önemli tesisleri Hatay’a kazandırmak için çalışmalar devam ediyor. Bundan da büyük bir keyif aldığımı ifade etmeliyim. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.Bakan Ergin, ilimiz geneline 25 bin kişilik olimpik stadyum, kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonları, semtlere yönelik spor salonları, jimnastik salonları, atletizm salonları kısacası gençlerimize her branşta hizmet verecek özgün tesislerin yapılacağını kaydederek, “Eylül ayı başında 90 trilyon liralık dev bir yatırım olan stadyumun ihalesi yapılacak. Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en gelişmiş statlarından birisi olacak. Akıllı bina dediğimiz son teknolojinin bütün imkanlarından istifade edilen ve altında da bir çok sportif faaliyette bireysel sporlara da imkan verecek mekanları da bünyesinde barındıracak bir tesis olacak. Çevresinde de açık futbol sahaları, kapalı spor salonu ve yüzme havuzu gibi tesisler de projelendirildi.” diye konuştu.Hatayspor’un yeni yönetimine ‘hayırlı olsun’ dileklerini de ileten Bakan Ergin, Hatayspor’u süper ligde görmeyi ümit ettiğini de sözlerin ekledi. ValiLekesiz de, sporcularımızın elde ettikleri başarılarla, ay yıldızlı bayrağımızın dünya genelinde görünür olmasına büyük katkı yaptıklarını vurgulayarak, “Kimisi ülke genelinde, kimisi Avrupa genelinde kimisi de dünya genelinde elde ettiği başarılarla ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektiren değerli sporcularımıza ve onları yetiştiren anne ve babalarına, hocalarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”dedi. 
     
 Spordaki başarının, o ülkenin ve devletin saygınlığı, uluslararası prestiji konusunda çok ciddi katkılarda bulunduğunu ifade eden Lekesiz, amatör spor kulüplerimizin bir taraftan gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruduğu gibi, diğer taraftan da gerek bireysel gerekse takım halindeki sporlarda ihtiyaç olan yetenekli gençlerin keşfedilmesinde önemli katkıları bulunduğunu söyledi. Tüm bunların yapılabilmesi için yeterli altyapının olması gerektiğine de dikkat çeken Lekesiz, “İlimizin hemen her bölgesinde yaklaşık 25 dev spor yatırımı devam ediyor. Spor yatırımlarının hayata geçmesiyle beraber pek çok göstergede ilk 10 içerisinde yer alan ilimiz spor alanında da ilk 10’da yer alacaktır. Bu hizmetlerin ilimize kazandırılmasında emeği olan Adalet Bakanımız Sayın Ergin’e, ilimiz Milletvekillerine, Belediye Başkanlarımıza, Rektörümüze, tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine, oda ve borsalarımıza teşekkür ederiz. Şüphesiz tüm bu güzellikler birlik ve beraberliğin sonucunda ortaya çıkıyor.” dedi.Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, İlimizde son yıllarda spor adına önemli değişimlere imza atıldığını ve ilimizin bu alanda oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu, bu potansiyeli bundan sonra da en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof.Dr.H.Salih Güder ise, MKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun 4 ayrı bölümde 240 öğrenciyi her yıl yükseköğretime kabul ettiğini hatırlatarak, “Türkiye’de gelecek kuşakların daha zinde ve sağlıklı yetiştirilebilmesi için üniversite çapında insan kaynağı yetiştirmekteyiz.” diye konuştu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın da ilimizdeki spor faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.Konuşmaların ardından, 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda derece elde eden ilimizin gururu sporcularımıza ödülleri Bakan Ergin, Vali Lekesiz ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan,  Adalet Komisyonu Başkanı Tuğrul Hançerkıran, MKÜ Rektörü Prof.Dr Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma komutanları Alb.Hasan Koçyiğit ile Alb. Mustafa Başoğlu, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile çok sayıda sporcu ve yakınları katıldı.