İlimizin Lezzet Temsilcilerinden Vali Lekesiz’e Ziyaret

Hatay mutfağını Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla yaklaşık bir yıl önce kurulan Hatay Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği Başkanı Galye Çinçin ile dernek üyeleri, Vali Lekesiz’i ziyaret etti.
İlimizin Lezzet Temsilcilerinden Vali Lekesiz’e Ziyaret
Kabulden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür ederek dernekleri hakkında bilgi veren Başkan Galye Çinçin, Antakya mutfağını tanıtmaya yönelik olarak 19-21 Nisan tarihleri arasında  etkinlik düzenleyeceklerini, etkinlik kapsamında 'Medeniyet Tatları' adı altında Gala yemeği ve Hıdırbey’de kahvaltı düzenleneceğini söyledi.Çinçin, etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından ünlü aşçıların, yemek konusunda yazan eleştirmelerin de katılacağını sözlerine ekledi. Lekesiz de, ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ilimiz ve özellikle de mutfağımız hakkında bilgi verdi. 
 
Hatay’ın, insanlığın ortak mirasını yaşatan ve yaşayan, sayısız değerleri olan bir il olduğunu ve bu değerlerinden birinin de muhteşem mutfağı olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘07 Nisan 2013 Pazar günü sona eren İstanbul’da Hatay Günleri’nde ilimizin tarımı, turizmi, kültürel değerleri, sosyal yaşam tarzı, binyıllardır neyi biriktirdiyse hepsini tanıtmak için oradaydık ve önemli tanıtım araçlarından bir tanesi de mutfağımızdı. Şunun farkındayız; o tür yerlerde evet mutfağınızı tanıtırsınız ama mutfağınızı esas itibarıyla kendi memleketinizde tanıtırsınız. Açacağınız nezih mekânlarla, tasarımlarla, servislerle, özüne sadık kalmak şartıyla yenileştirmelerle. Bunun için bu işe sizin gibi profesyonellerin elinin değmesi gerekiyor. Hatay mutfağına ciddi katkılar yapacağınıza inanıyorum. Bu anlamda sizleri kutlarım.’dedi. Vali Lekesiz, ilimizde konuklarımızı ağırlayabileceğimiz nezih, hijyenik, eğitimli personeli olan, hem damağa hem dimağa hitap edecek bir ‘Hatay Kahvaltısı’ mekanı olmamasının da bir eksiklik olduğunu dile getirerek, derneğin bu konu üzerinde ciddiyetle durması gerektiğine dikkat çekti.