İLK TÜP BEBEK MERKEZİ AÇILDI

Hatay’ın ilk ve tek tüp bebek merkezinin açıldığı Antakya Mozaik Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Koray Altunay, 4 yıllık çabamızın sonrasında üst düzey donamımızla yalnız Hatay’a değil bölgeye hizmet edeceklerini belirtti.

İLK TÜP BEBEK MERKEZİ AÇILDI
Türkiye’de daha az ilaç kullanılan tedavi yöntemine geçilmesi gerekse tedavi maliyetlerinin düşmesiyle tüp bebeğin insanlar için daha ulaşılabilir hale geldiğini söyleyen Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Koray Altunay, “Tedaviye ihtiyaç duyan hemşerilerimizin Adana, Antep, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere gitmesine gerek kalmadan kendi ilinde hizmet almanın da mutluluğunu yaşayacaklardır. Vatandaşlarımızın maddi külfet altına girmeden ve başka şehre gitmenin huzursuzluğunu yaşamadan kendi ilinde tedavi olmanın rahatlığını yaşayacaklarından eminiz.” dedi.  Tüp bebek tedavisinde en önemlisi hastanın kendini huzurlu hissetmesi gerekmektedir açıklamasında bulunan Op.Dr. Koray Altunay şunları söyledi: “İnsan ancak kendi evinde kendini huzurlu hisseder. Kendi şehrinde tedavi olmanın mutluluğu ve rahatını yaşayacak olan vatandaşlarımızın, Tüp Bebek Merkezi sayesinde psikolojik travma yaşamalarını engelleyeceğiz. 4 yıllık çabanın sonrası bölgeye kazandırmış oldukları Tüp Bebek Merkezi’nin üst donanıma sahip o  lduğuna değinen Koray Altunay, “Donanımızın üstün olmasıyla birlikte embriyoluğumuzun da uzman olması önemli.
 
 Tüp Bebek Merkezi’nde çalışan Embriyolog Ayfer Fındık, Avrupa’da 7 yıl bu konu üzerine çalışan uzman sağlık personelimiz. Tüp Bebek Merkezi olarak gerek hekim kadrosu gerekse donanımlı laboratuarımızla en yüksek başarıyı sağlama amacındayız. ” açıklamasında bulundu.  Yöredeki ihtiyacı gidererek insanların umudu olduklarını söyleyen Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Koray Altunay, “Tüp Bebek Merkezi’nin yalnız bölgeye hizmet için değil; Türkiye’ye hizmet etmesi amacındayız. Yurt dışından hastalarımızında gelmesini sağlayacağımıza inanıyoruz. Sağlıklı doğumu gerçekleştirerek hem insanlarımızı hem mutlu etmenin hem de ilimizi tanıtmanın peşindeyiz.” ifadelerini kullandı.Türkiye’de Talasemi ve Orak hücre hastalığında Hatay’ın birinci sırada olduğunu ve bu hastalıkların genetik yöntemle bebeğe geçtiğini belirten Op. Dr. Koray Altunay, “Tüp Bebek yöntemi ile birlikte  geçiş gösteren birçok hastalığın engellenmesini sağlayacağız.  Anne ve babadan aldığımız embriyolardan aldığımız hücrelerle geçiş gösteren hastalığı engelliyoruz.”dedi.Hasta bebek doğumunu engelleyerek sağlıklı bireylerin doğmasını amaçlamaktayız diyen Op.Dr. Koray Altunay, “Doğan çocuklarımızın  yüzde yirmi beşi hasta, yüzde ellisi taşıyıcı olurken yalnız yüzde 25’inin sağlıklı doğma imkanı vardı. Fakat Hatay’da kurulan tüp bebek merkezi ile şuan sağlıklı doğumu sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı. Koray Altunay ayrıca, ciddi psikolojik travmanın yaşadığı hastaların şehir dışına gitmelerini de engelleyerek vatandaşlarımızın yol, barınma gibi masraflarını engellemenin yanında kendi yaşadığı yerde tedavi olmasını sağlayarak hem kendilerini masraftan kurtarıyor hem  de yaşayacakları psikolojik travmaların engellemesini sağlamış bulunmaktayız.” şeklinde konuştu.Hasta için doğrusu ne ise o şekilde çalışmayı prensip ettiklerini söyleyen Altunay, “Gereksiz tedavi yapmamak, hastanın yararı neyse onu uygulama amacındayız. Olmayacak bir şey için insanlara umut vermemekteyiz. En üst donanım ve tecrübeli kadromuzla Tüp Bebek Merkezi’ne gelen hastalarımızın mutlulukları bizim mutluluğumuz olacaktır. Gülen yüzleri hedeflemekteyiz. Hayallerin gerçek olması ve sağlıklı bireylerin dünyaya gelmesini amaçlamaktayız.” dedi.
  Talip KÖLEOĞLU
Fotograflarla Hatay Editörü