İpekli Dokumalar Paneli ile Lif Sanatı Sergisi

İpek Üretim ve Dokuma Merkezlerinden Biri Olan Hatay’ın Kültürel Mirasın Gelecek Kuşaklara Aktarılıyor”
İpekli Dokumalar Paneli ile Lif Sanatı Sergisi
Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en önemli ipek üretim ve dokuma merkezlerinden biri olan Hatay’da, Tekstil Sanatları alanında uzman Akademisyen ve Sanatçıların buluşarak bu değerli kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlayacağı düşünülen Hatay İpekçiliği ve İpekli Dokumalar Paneli ile Lif Sanatı Sergisi; Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Üniversitemiz İskenderun Meslek Yüksekokulunda görev yapan Doç.Dr. Filiz Şekerden, Eğitim Fakültesinde görev yapan Öğr.Gör. Nihal Arat, Prof.Dr. Elvan Özkavruk Adanır (İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sanat ve Tasarımı Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı), Yrd.Doç.Dr. Feryal Söylemezoğlu (Ankara Üniversitesi, Ev Ekonomisi Yüksekokulu), Koza İşleme Sanatçısı Dervişe Çeliker (Kıbrıs Türk İşletmelerini Araştırma ve Yaşatma Derneği Kurucusu ve Başkanı), Tasarımcı İpek Tohumcu (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Üyesi-İTKİB ve Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Üyesi-OTİAD), İpek Dokuma Ustası Hasan Büyükaşık, Jovita Sakalauskaite Kurnaz’ın teşrifleri ve çok sayıda katılımcıyla Üniversitemiz Atatürk Konferans Salonunda gerçekleşti.
Katılımları için tüm konuklara teşekkürlerini ileten ve duyduğu memnuniyeti dile getiren Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Seval Yavuz, Hatay’ın köklü tarihi ve çeşitli medeniyetlere yaptığı ev sahipliği ile kültür ve hoşgörünün kenti olmasının yanı sıra, İpek Yolu ve İpek Yolu ticareti ile de tarihte önemle yer alan bir şehir olduğunu belirtti.
 
 İpek böceği yetiştiriciliğinin ipek yolu dönemine kadar gitmekte olduğunu ve Osmanlı döneminde de Hatay bölgesinde ipek böceği yetiştiriciliğinin ve dokumacılığının mevcut olduğu çeşitli kaynaklarda yer aldığını dile getiren Dekan Prof.Dr. Yavuz, geleneksel ipekli dokumacılığın ülkemizde önemli bir değere sahip olduğunu fakat değişen teknolojik koşullara bağlı olarak Anadolu’da neredeyse kaybolmaya yüz tuttuğunu vurguladı. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Seval Yavuz, günümüzde ipek böceği yetiştiriciliğinden, iplik elde edilmesi, boyanması ve ipliğin tezgâha aktarılıp geleneksel yöntem ile dokunmasına kadar bütün aşamaları ile sadece Hatay’da Harbiye’nin Gümüşgöze köyünde yapıldığını ve bu yerel değerimizin yaşatılması, geliştirilecek bu önemli iş kolu ile yerel ve ulusal ekonomiye katkıda bulunulması adına, Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesinde bir Tekstil Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmasının Üniversitemiz Senatosu’na teklif edildiğini ve uygun görülen teklif ile 24 Ağustos 2014 tarihli resmi gazetede ilan edilerek ve Merkezin resmen kurulduğunu ifade etti. Tekstil Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla düzenlenen bu etkinliklerle, Hatay tekstilini ve özellikle ipekçiliğini bilimsel araştırmalarla Türkiye’de ve dünyada tanıtmak gayretinde olduklarını belirten Dekan Prof.Dr. Yavuz, Hatay’ı tarihsel kültürünün yanı sıra ipekli dokumaları ile de tanınan bir il haline getirmek ve yerel ekonomiye katkıda bulunmaktır amacıyla hareket ettiklerini sözlerin ekledi. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Seval Yavuz, emeği geçen herkese en içten teşekkürlerini sunarken, bu güzel çalışmaların devamının gelmesi temennilerinde bulundu.Konukların yoğun ilgisiyle karşılaşan Hatay İpekçiliği ve İpekli Dokumalar Paneli ve Lif Sanatı Sergisi renkli görüntülere sahne oldu.