Irak'ta çalışmaya başladığı ilk gün hayatını kaybetti

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 22 Aralıkta düzenlenen bombalı saldırılarda yaşamını yitiren Hataylı Mehmet Uludağ'ın, Harbiye beldesindeki evinde yas var -Eşi Suzan Uludağ: ''Gitmemesi yönündeki ısrarlarıma rağmen ekmek parası için Irak'a gitti ve iki gün sonra ölüm haberi geldi'' -Kayınbiraderi Tatlı: -''Mehmet'in sigortaya 40 bin lira borcu vardı, bu borcu ödemek için gittiği Irak'ta bir yıl çalışıp dönecekti''
Irak'ta çalışmaya başladığı ilk gün hayatını kaybetti
 Irak'ın başkenti Bağdat'ta 22 Aralıkta düzenlenen bombalı saldırılarda yaşamını yitiren Hataylı Mehmet Uludağ'ın (49), Harbiye beldesindeki evinde yas var.
     Evli ve üç çocuk babası Mehmet Uludağ'ın eşi Suzan Uludağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin saldırıdan iki gün önce Bağdat'a gittiğini belirterek, seramik işçisi olarak çalışan eşinin daha önce de Rusya, Almanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde görev yaptığını söyledi.
     Son bir yıldır Antakya'da çalışan eşi Mehmet'in, arkadaşlarının Irak'ta iş bulması üzerine Bağdat'a gitme kararı aldığını anlatan Suzan Uludağ, şöyle konuştu:
     ''Gitmemesi yönündeki ısrarlarıma rağmen ekmek parası için Irak'a gitti ve iki gün sonra da ölüm haberi geldi. Mehmet'e gitmemesi için adeta yalvardım. 'Ne olur gitme' dedim. 'İçim çok huzursuz, rahat değilim' diye söylememe rağmen, Mehmet ekmek parası için gitmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine ben de sesimi çıkarmadım. Oraya ulaştığında telefonla konuştuk, 'iyi olduğunu' söyledi. Ancak daha bir gün çalışmıştı ki eşimin saldırıda hayatını kaybettiği haberini aldık.''
 
     Eşinin ölümüyle hem kendisinin hem de çocuklarının büyük üzüntü yaşadığını gözyaşları içinde anlatan Suzan Uludağ, ''evimin direği yıkıldı'' diyerek uzun süre ağıt yaktı.
    
     -Bir yıl çalışıp dönecekti-
    
     Uludağ'ın kayınbiraderi Fuat Tatlı da eniştesinin bir Alman şirketi aracılığıyla aylık 2 bin 500 dolar ücret karşılığında çalışmak için Irak'a gittiğini bildirerek, çalışmaya başladığı ilk günde de hayatını kaybettiğini dile getirdi.
     Irak'ta iş bulan Uludağ'ın büyük bir sevinç ve mutlulukla aralarından ayrıldığına değinen Tatlı, ''Mehmet'in sigortaya 40 bin lira borcu vardı, bu borcu ödemek için gittiği Irak'ta bir yıl çalışıp dönecekti. Bağdat'a gitmemesi için çok ısrar ettik. 'Ölüm her yerde' diyerek, gitmeye karar verdi. Gitmeden önce birlikte yemek yedik. Tanıdığı herkesle vedalaştı ve helalleşti'' dedi.
     Uludağ'ın ölümünü, Irak'ta birlikte çalıştığı arkadaşlarından öğrendiklerini ifade eden Tatlı, cenazesinin konsolosluk aracılığıyla kendilerine teslim edileceğini ve Türkiye'ye havayoluyla getirileceğini kaydetti.
     Irak'ın başkenti Bağdat'ta 22 Aralık'ta düzenlenen bombalı saldırılarda, aralarında Mehmet Uludağ'ın da bulunduğu 69 kişi yaşamını yitirmişti.